Ako v stredu v Moskve spresnila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ruskí experti asistujú pri dodávkach ruských zbraní, ktoré Moskva posiela do Sýrie ako pomoc v jej boji s terorizmom, a pomáhajú sýrskym vojakom naučiť sa ju obsluhovať.
Zacharovová zopakovala, že Rusko dodáva zbrane a vojenskú techniku do Sýrie "už dávno", a to na základe existujúcich zmlúv a v súlade s medzinárodným právom. Spresnila, že v nevyhnutnom prípade je Rusko pripravené zvážiť aj ďalšie opatrenia vo vojenskej oblasti na boj s terorizmom v Sýrii. Ubezpečila však, že k tomu dôjde plne v súlade s medzinárodným právom a ruskými zákonmi.
Ruské ministerstvo súčasne prostredníctvom svojej hovorkyne upozornilo, že aktuálna politická pozícia Washingtonu sťažuje spoluprácu Ruska s USA v mnohých oblastiach a bráni aj spolupráci v boji s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS).
Samotnú politiku USA proti IS označila Zacharovová za "škodlivú, pretože nezahŕňa spoluprácu s krajinami, na ktorých území boj s Islamským štátom prebieha".
Hovorkyňa súčasne kritizovala aj žiadosti Spojených štátov Bulharsku a Grécku, aby ruským lietadlám vezúcim pomoc pre Sýriu zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor. Zacharovová tento postoj označila za prejav hrubosti.
Znepokojenie Spojených štátov i ďalších krajín vyvolali cez víkend správy o zvyšujúcej sa ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Tieto obavy živia aj fotografie ruských vojakov, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach a ktoré ich zachytávajú v zbroji v Sýrii, kde údajne bojujú proti Islamskému štátu. Moskva všetky tieto dohady odmieta a tvrdí, že len Damasku pomáha v boji s islamistickými ozbrojencami.
Bulharská vláda svoj odmietavý postoj k preletom ruských lietadiel zdôvodnila "vážnymi pochybnosťami" ohľadom ich nákladu. V stredu však bulharský minister zahraničných vecí Daniel Mitov pripustil, že Bulharsko prelety povolí, ak Rusko bude súhlasiť s kontrolou nákladu na bulharskom letisku.