Nemcov sa jej mal dopustiť, keď sa verejne zastal autorov karikatúr proroka Mohameda vo francúzskom satirickom týždenníku Charlie Hebdo, ktorého redakcia sa začiatkom januára stala terčom útoku dvojice islamistov, pričom o život prišlo 12 ľudí. S odvolaním sa na článok v denníku Kommersant o tom v stredu informovala agentúra Interfax.
Podľa tohto zdroja vyšetrovatelia v súvislosti s najpravdepodobnejším motívom vraždy vychádzajú z prvých výpovedí zadržaných podozrivých - Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, ktorí svoje rozhodnutie zavraždiť Nemcova objasnili "osobnou nenávisťou k politikovi". Podporou novinárov týždenníka, ktorý zverejnil karikatúry proroka Mohameda, Nemcov podľa podozrivých urazil všetkých moslimov.
Interfax citoval zdroje blízke vyšetrovaniu, ktoré vyslovili očakávanie, že Nemcovov prípad sa podarí uzavrieť do konca tohto roka. Samotné vyšetrovanie a úkony by sa mali skončiť k 28. novembru. Potom - v priebehu mesiaca - by sa so spisom mali oboznámiť obvinení, ich advokáti a pozostalí. Spis následne prevezme generálna prokuratúra, ktorá sa vyjadrí k obvineniu. Vojenský súd moskovského okruhu by sa prípadom mal začať zaoberať začiatkom roka 2016.
Boris Nemcov sa stal obeťou vraždy v noci na 28. februára v centre Moskvy, neďaleko kremeľských hradieb a Červeného námestia. Jeho prívrženci sú presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou, kritikou prezidenta Vladimira Putina či zasahovania Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine. Krátko pred smrťou Nemcov pracoval na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o priamej účasti ruských vojakov na bojoch v Donbase na východe Ukrajiny.