S podnetom sa preto obrátili na Európsku komisiu (EK). Chcú, aby preverila jej krížové vlastníctvo zdravotnej poisťovne Dôvera a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Do portfólia Penty spadajú okrem poisťovne aj viaceré nemocnice, polikliniky, laboratória či lekárne. Odborári upozorňujú, že by tak mohla zneužívať svoje postavanie na trhu.
"Podozrenie vzniká najmä preto, lebo Dôvera nakupuje pre svojich poistencov zdravotnú starostlivosť. Na druhej strane vlastní Penta poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a je najväčším súkromným vlastníkom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v SR," povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Pripomenul, že v USA by bolo niečo takéto neprípustné. Pôsobenie súkromníka v takejto miere na trhu podľa neho nie je ani v okolitých európskych krajinách.
Zdravotná poisťovňa podľa Visolajského dohliada na manažment a efektivitu liečby pacienta, aby sa mu napríklad nepredpisovalo veľa liekov. Problém má nastáť, keď má rovnakého vlastníka ako poskytovatelia. "Tuto ten ochranný vplyv poisťovne na pacienta odpadá a vlastníkovi je úplne jedno, kde sa dosiahne zisk, či to bude v poisťovni, laboratóriách, alebo nemocniciach. Tento chorý systém naberá ešte obludnejšie rozmery vtedy, ak vlastník týchto všetkých elementov v zdravotníctve má vplyv aj na štát, ministerstvo, ministra a zákony," skonštatoval Visolajský.
Európska komisia má okrem iného preveriť, či dôvodom pre zisk Penty v zdravotníctve nie sú výhodnejšie zmluvy od Dôvery pre jej zdravotnícke zariadenia. Podozrenia podľa odborárov nevyvracia ani klesajúci zisk Dôvery a mimoriadny nárast zisku v ostatných spoločnostiach vlastnených Pentou. Poukazujú na to, že Svet zdravia zaznamenal vlani nárast zisku o 3061 percent, ProCare o 143 percent a Mirakl o 482 percent. Cez Svet zdravia kontroluje Penta nemocnice, cez ProCare polikliniky a cez Mirakl lekárne.
"Po prijatí sa sťažnosti budú venovať príslušné útvary Európskej komisie. Nad pravidlami hospodárskej súťaže v rámci EK dohliada Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž. Pre vybavenie sťažnosti nie sú stanovené žiadne lehoty," priblížil Andrej Králik zo Zastúpenia EK na Slovensku. V prípade, že je sťažnosť dôvodná, EK môže vo veci začať konanie a vyšetrovanie.
"Podnet nemáme zatiaľ k nahliadnutiu, preto sa nevieme k jeho konkrétnostiam vyjadriť... Ak však vychádzame z toho, čo odznelo na tlačovej konferencii LOZ, tak tieto obvinenia považujeme za ničím nepodložené a nepravdivé," reagoval hovorca Penty Gabriel Tóth. Poznamenal, že skupina nechápe, prečo sa odborári najprv neobrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Zmluvné vzťahy medzi Dôverou a zdravotníckymi zariadeniami Penty sú podľa jeho slov založené na trhovej báze. "Podľa zákona je Dôvera povinná hospodáriť so zverenými finančnými prostriedkami zodpovedne a mimo iného má povinnosť uverejňovať na svojej webovej stránke zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré uzatvorila s poskytovateľmi. Tieto zmluvy, ktorých súčasťou sú aj dohodnuté cenové podmienky, sú teda verejne dostupné, a tým pádom ľahko overiteľné, čím usvedčujú LOZ z vedomého klamstva," uviedol Tóth.
Visolajský dnes nechcel polemizovať, čo by mohlo po podnete nasledovať ďalej. "Ak EK zistí, že Penta porušuje články Zmluvy o fungovaní EÚ pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, bude nutné otvoriť diskusiu, prečo Protimonopolný úrad vágne a bez riadneho preskúmania argumentov ako cez kopirák rozhoduje v prípade ďalších fúzií. Zároveň bude nutné viesť diskusiu s vládou, či zakročí proti krížovému vlastníctvu a špecifickému postaveniu Penty v zdravotníctve," zhrnul Visolajský.
Penta v tejto súvislosti upozornila, že nie je dominantným hráčom v slovenskom zdravotníctve, keďže tým je štát. V štátnom vlastníctve zdravotnej poisťovne a nemocníc však Visolajský problém nevidí. Argumentuje, že kým cieľom akejkoľvek finančnej skupiny je zisk, v prípade štátu je to zdravie ľudí.