"Je to mantra, ktorú si vymysleli pred šiestimi mesiacmi, a tvrdohlavo o nej odmietajú diskutovať, prečo to je správne alebo nie," poznamenal po dnešnom rokovaní vlády. Podľa neho nie sú kvóty zárukou toho, že po ich zavedení už žiadni migranti na ceste do Európy nezomrú, a ani neznížia utečeneckú vlnu.
"Okrem toho, že by to perfektne vyzeralo na papieri, ako sme si solidárne prerozdelili tlak. Ale to nie sú zrnká piesku alebo nejaká komodita. Sú to živí ľudia. Nie je to tona ryže, ktorú si musíme prerozdeliť," zdôraznil.
Za úprimnejšie, efektívnejšie a reálne riešenie považuje formu pomoci, ktorú Slovensko poskytlo Rakúsku, týkajúcu sa dočasného umiestnenia žiadateľov o azyl v Gabčíkove. Podľa neho je to riešenie, ktoré má hlavu a pätu, pričom odľahčí štátu, ktorý sa borí s náporom migrantov, a zároveň umožní migrantom zostať blízko svojej cieľovej krajiny, ktorú si vybrali.
"Znášame náklady ich pobytu na Slovensku a zároveň pomáhame krajine, ktorá je preťažená. To je model, ktorý vie fungovať," priblížil Kaliňák s tým, že takúto formu pomoci bude presadzovať aj na rokovaní ministrov vnútra EÚ v pondelok 14. septembra.
Je presvedčený, že povinné kvóty v prípade ich schválenia nebudú fungovať. Ukázali to podľa neho posledné udalosti, keď zo 14.000 utečencov, ktorí prekročili hranice Rakúska, požiadalo o azyl v tejto krajine iba niečo cez 700.
Upozornil, že Rakúsko patrí ku krajinám s najvyššou životnou úrovňou a najrozvinutejšou demokraciou na svete. "Tuto niečo nesedí, niečo tu veľmi nesedí," podotkol. Rovnako pripomenul, že kvóty pôjdu tiež proti právam samotných migrantov, keďže budú musieť ísť do krajín, o ktoré nemajú záujem.