Súd s Kramným vo štvrtok pokračoval 10. dňom. Muž je podozrivý zo zabitia manželky a dcéry, aj keď stále trvá na tom, že jeho rodinu otrávili. Počas štvrtkového pojednávania sa podľa informácií od redaktorov Blesk.cz, ktorí sú na mieste, riešili hlavne jeho sexuálna orientácia a psychický stav.
Vypovedala ako prvá znalkyňa z odboru zdravotníctva a sexuológie Mudr. Šárka Grussmanová a po nej Kramného stredoškolský učiteľ Richard B. Okrem nich prišla aj psychologička, ktorá s ním bola v Egypte, PhDr. Blanka Čepická, a poslednou vypovedajúcou bola rodinná známa Dana Z.
Petr Kramný sa pred súd vo štvrtok opäť postavil v dobre známej červenej kockovanej košeli, v ruke drží prefotený a pozvýrazňovaný spis, v ktorom si stále listuje. Pojednávanie sa začína výpoveďou sexuologičky. Žiadna sexuálna deviácia sa podľa nej u Petra nezistila a je heterosexuálne orientovaný na dospelé ženy, čo potvrdilo aj vyšetrenie phalopletyzmografom. Netrpí ani chorobne podmienenou agresivitou a v čase trestného činu bola jeho rozpoznávacia ovládacia schopnosť neznížená. Znalkyňa preto nenavrhla ani žiadne ochranné opatrenia.
Obhajkyňu Rejžkovú zaujímalo, čo vzhľadom k sexuálnej agresii znamená "nekonštantne pozitívny" výsledok. Znalkyňa odpovedá: "Reakcie boli pozitívne, ale nie na všetky podnety sexuálnej agresie. Niektoré z nich boli pozitívne." Prvýkrát teda na súde od znalkyne zaznelo potvrdenie prípadnej agresivity.
Čo prezradil Kramného učiteľ?
Sudkyňa uviedla zoznam dôkazov, Kramný ani štátny zástupca Vít Legerský však nechceli žiadny z nich prečítať. Predstupuje svedok Richard B., Petrov učiteľ zo strednej školy, ktorý je v súčasnosti už na dôchodku. Vyučoval predmety Stroje a zariadenia a Elektrotechnika. Ako však pokračuje: "pred prvou výpoveďou som zistil, že triednym pána Kramného bol Ing. Kolář, ktorý vyučoval predmet Stroje a zariadenia, Elektrotechniku ako samostatný predmet nemali."
Samotného Kramného si svedok ani nepamätá a tvrdí, že v odbore, ktorý Petr študoval (Mechanik - opravár strojov), sa elektrotechnika vôbec nevyučovala. Nevie sa však k vyjadriť k otázke sudkyne, či sa dali absolvovať kurzy zvárania elektrickým oblúkom. "Nemôžem sa vyjadriť, túto časť výuky obhospodároval odborný výcvik," hovorí svedok.
Legerský sa svedka pýta, či problematiku elektrotechniky vyučoval aj žiakom, medzi ktorými bol i Kramný. Svedok: "To som nezistil, moje meno vo výpise predmetov nie je. Nemôžem to potvrdiť ani vyvrátiť." Štátny zástupca má od Národného vzdelávacieho ústavu informácie, že sa v osnovách píše o tom, že súčasťou výuky je aj oblasť elektromotorov, elektrovýkresov a podobne, no svedok si nepamätá, či to v tom čase učil. Rejžkovú zaujíma obsah toho, čo vyučoval počas praxe. Tá sa podľa učiteľa upravuje podľa potrieb žiakov.
Pojednávanie sa do 10:00 prerušuje, ďalšej svedkyni totiž mešká vlak. Počas prestávky sa obhajkyňa Rejžková rozpráva s rodičmi Petra Kramného, potom s Legerským.
Výpoveď psychologičky
Po prestávke prichádza na rad výpoveď svedkyne Blanky Čepickej, ktorá mala Kramnému pomáhať krátko po smrti jeho manželky a dcéry. Bude vystupovať na strane obhajoby, preto obžalovaný súhlasí s tým, aby bola zbavená mlčanlivosti.
Čepická prišla do Egypta o štvrtej ráno, nasledujúci deň ju previezli do nemocnice ku Kramnému, s ktorým strávila 1,5-2 hodinya potom zase odišla. "Človek si pamätá veci, ktoré nemá uzavreté, napr. keď sa s niekým rozíde, tak mu to leží stále v hlave. Nerozumie tomu. Jednou z metód je doplniť detaily a uzavrieť celú záležitosť. Skladáte dohromady, až sa z toho spraví celý obraz," vysvetľuje princíp psychologickej pomoci zvaný "systematická retraumatizácia", ktorý uplatnila aj pri Kramnom. Boli veci, ktoré si nepamätal.
"Kontakt s ním bol dosť nepokojný, ale bol rád, že hovorím po česky. Bol zmätený, chvíľku plakal, bol emočne nevyvážený, ako pri kontakte so mnou, tak aj s lekármi," spomína si psychologička. Jeden z lekárov tvrdil, že je Kramný psychotický, to však Čepická poprela, podľa nej išlo o posttraumatický šok. Neskôr od psychózy upustil aj lekár a Petra pustili naspäť do hotela. Tam prebiehalo aj druhé psychologické stretnutie. Najprv aj s konzulkou riešili právne kroky, otázku návratu domov. Psychologička následne s Kramným prebrala, čo ho čaká doma, či sa nechá ovplyvňovať médiami, čo bude s pohrebom. Upozornila ho na riziko dávania rozhovorov, lebo spracovanie potom býva podľa nej iné.
Bál sa Kramný podozrievania?
Sudkyňa sa pýta, či psychologičke Kramný hovoril o tom, ako k tragédii došlo a či v tom videl aj nejaké svoje zavinenie. Tá sa ho zámerne na také veci nepýtala. Pamätá si, ako jej hovoril o tom, že išiel pre kolu, napil sa a potom sa pozvracal, a rozhodli sa, že nepôjdu von. Potom mal Kramný spomínať, že ležal, držal dcéru v náručí, a keď sa prebudil, dcéra nežila, manželka ležala na vedľajšej posteli. Potom mal volať rodičom, že sú obe mŕtve, bežať von a búchať na dvere susednej izby. Čo sa týka zdravotných problémov, Čepická si vybavuje, že mal Kramný infúziu a hovoril, že nemôže jesť.
"Pozorovali ste na ňom obavu, že by bol podozrievaný z účasti na smrti?" zaujíma sudkyňu. Svedkyňa si úplne nespomína, ale myslí, že také známky na Kramnom nevidela. Na otázku, či k posttraumatickým javom u človeka môže dôjsť aj v prípade, že sa na tragédii sám podieľa, odpovedá všeobecne: "Môže k tomu dôjsť, niekedy sa človek zľakne." Veľa však podľa odborníčky záleží na povahe jedinca. "Keď sa podarí uzavrieť tú situáciu, tak sa nevyvinie posttraumatická stresová porucha, to je dlhodobá choroba," vysvetľuje.
Milé a pekné dievčatá
O vzťahu hovoril Kramný podľa psychologičky pekne, ukazoval jej aj fotky dcéry a manželky v mobile. O sexuálnej oblasti reč nepadla. Petra najviac trápila otázka, prečo sa to stalo a čo bude ďalej, ako sa jeho život zmení. Obžalovanému odporučila, aby veci po mŕtvej manželke a dcére upratal a niekam odložil. To sedí s Kramného predchádzajúcou výpoveďou.
Psychologička upozorňovala Kramného, aby sa snažil vyhnúť komunikácii s médiami a dala mu kontakt na svojho kolegu, ktorý sa zaoberá náročnými rodinnými situáciami. Zo staršieho spisu po žiadosti obhajkyne Rejžkovej prečítali výpoveď psychologičky o tom, ako sa Kramný vyjadroval o Klárke: "Hovoril o nej, že to bolo milé pekné dievča, bol na ňu veľmi pyšný. Moniku Kramnú vnímal rovnako." Kramný vstupuje do výpovede, chce upozorniť na to, že bol od začiatku Čepickou upozorňovaný, že môže byť vyšetrovaný českou políciou. Nie je teda podľa neho pravda, že si to vôbec nepripúšťal, ako tvrdí štátny zástupca.
Kramný sa ešte snažil hodiť vinu na svoju sestru Lenku, ktorá mu mala vnuknúť myšlienku, že hrozný čin má na svedomí Monika. Petra zaujíma, či mohol v danej situácii týmto cudzím ideám podľahnúť. "Pán Kramný, ja neviem, to sa nedá povedať,"hovorí svedkyňa. Reč je aj o myšlienkach na samovraždu, psychologička si však nepamätá, či ju obžalovaný priamo spomínal.
Sudkyňa prerušuje pojednávanie do 12:30.
Svedkyňa zo Slovenska
Po prestávke predstupuje pred súd svedkyňa Dana Z., ktorá pochádza zo Slovenska a aj vypovedať bude po slovensky. Pre istotu s ňou prišla aj tlmočníčka. Legerský, Rejžková ani Kramný tlmočenie nepožadujú.
Dana hovorí o tom, ako sa s rodinou Kramných zoznámila na dovolenke v Turecku v roku 2008, keď mala Klárka 2 roky. Po návrate sa ďalej stretávali, po Daninom otehotnení už pomenej, ale s Monikou bola v kontakte cez telefón a Facebook. Na prvú návštevu prišli Kramní do Žiliny, bolo to asi 4 mesiace po dovolenke a stretnutie prebiehalo v priateľskej atmosfére. Druhá návšteva bola v Karvinej a potom sa to striedalo.
Monika mala kontaktovať svoju kamarátku aj pred osudnou dovolenkou v Egypte. Chcela, aby šla Dana s nimi, dokonca ponúkla, že im to zariadi a Petr zaplatí a potom peniaze vrátia. Dana ponuku zvažovala, ale mala malú dcérku a nakoniec jej nevyhovoval ani termín kvôli pracovným povinnostiam. Potom si s mužom vybrali Chorvátsko. Pochybnosti v nej vzbudzovala aj vtedajšia nepokojná situácia v Egypte - Kramní totiž o dovolenke vedeli už vo februári, keď boli v moslimskej krajine nepokoje. Monika bola pevne rozhodnutá ísť, mala mať informácie, že je tam bezpečne.
Posledná správa od Moniky
Svedkyňa si ešte spomína, ako si písala s Monikou počas dovolenky v Chorvátsku. "Naposledy mi napísala na Facebooku deň pred odletom, že sa mi určite ozve. Potom som od nej už nemala žiadne správy. Keď sme v Chorvátsku počuli z rádia, čo sa stalo..." povedala Dana a rozplakala sa, na čo ju sudkyňa začala upokojovať.
Ako ďalej vysvitne, Dana nemala na Petra kontakt, preto "stále v kuse dokola" volala na Monikin telefón. Až večer po medializácii sa jej však z Monikinho telefónu ozval Petr. Podľa svedkyňe bol rozhovor veľmi emotívny, Kramný plakal a rozprával o tom, ako sa nadránom prebudil a Klárka bola studená. Volal na Moniku, že sa s ňou niečo deje. Potom Klárku oživoval a keď začal šťuchať do Moniky, zistil, že je už úplne modrá. Niečo jej malo tiecť z úst. Obom dievčatám dával umelé dýchanie, znie výpoveď svedkyne.
Prekvapivá premena introverta Petra
Kramný stihol aj Dane povedať, že mu v nemocnici vypumpovali žalúdok, potom sa hovor prerušil. "Nemohla som tomu uveriť. Sľúbila som mu, že mu budem volať stále. Komunikovali sme spolu každý deň," spomína Dana. Veľmi ju potom prekvapilo, keď videla Petra v televízii. Vždy ho totiž poznala ako ťažkého tichého introverta, ktorý toho veľa nenarozprával ani na návšteve. "V televízii som videla úplne iného pána Kramného, bol v takom emotívnom šoku. Hovoril toľko viet a slov," opisuje prekvapená svedkyňa.
Napriek všetkému verí v Petrovu nevinu. Jej presvedčenie nezmenilo ani priznanie, že rozhovory s Petrom boli najprv veľmi emotívne, postupom času sa však úplne zmenili. Dana spomína aj známy príbeh z detskej diskotéky, kde sa mal Petr zahľadieť na istú animátorku. Podľa Dany mala Monika s tou ženou následne stretnutie. Na ďalší deň ráno malo byť celej rodine zle. Moniku poslal po vodu, ale ona mala odpovedať, že sa nemôže ani zdvihnúť, nech ide on. Hovoril o fľaši s kolou, ktorá už mala byť po jeho návrate v izbe. Chcel sa napiť, ale nepozdávala sa mu chuť. Potom zaspal a prebral sa vedľa mŕtvych dievčat. Bol presvedčený, že išlo o otravu, hovorí Dana.
Facebook a podvádzanie
Na otázku sudkyne, prečo rodina nevyhľadala odbornú pomoc odpovedá, že sa na to Kramného pýtala viackrát. Tvrdil, že si dali Antinal a Monika už nikam volať nechcela. Klárka mala hnačku už v Tunisku, doktora nezohnali, tak jej dali Smectu. Približne po mesiaci sa začal Petr Dane sťažovať. Susedka mu mala povedať, že ho Monika podvádzala s nejakým mužom zo Slovenska. Zistil to až po jej smrti. "Hovoril mi veci, v ktorých som Moniku vôbec nespoznávala. Vravel, že bola labilná, že bola na psychiatrii," plače znova svedkyňa. Monika bola podľa nej plná života, mala s dcérou krásny vzťah a Petr sa o nich dobre staral, každý víkend niekam chodili.
Dana si zrazu spomenula na vec, ktorá napriek jej viery v Kramného nevinu nevyznieva v jeho prospech. Keď v novinách vyšlo, že Egypťania zverejnili fotku tiel Moniky a Klárky, svedkyňa Petrovi zavolala a on túto informáciu vyvrátil s tým, že "ony ležali na posteli a on si ich nafotil".
Na súde sa spomínajú aj Monikine problémy s Facebookom. Svedkyňa sa o nich dozvedela až z médií a od Petra. Vedela, že Petr žiarlil a sociálnu sieť jej zakázal, na čo si Monika vytvorila nový profil. Petrovi to prezradila susedka. Nakoniec sa dohodli na normálnom profile s tým, že Petr bude mať doňho prístup, tvrdí Dana. Kramný tvrdil, že informáciu o Monikinej nevere mal už pred dovolenkou, ale susedke neveril. Podľa svedkyne sa však o nej mal dozvedieť až v Egypte. Spomenúť mal aj to, že dotyčného pozná, je to bývalý priateľ Monikinej kamarátky, je z Čadce a zoznámili sa na chate.
Obviňovanie Moniky
"Keď sme sa rozprávali, začal obviňovať Moniku, že bola psychicky chorá a neverná. Bol plný hnevu, chcel sa dozvedieť o tom, aká bola. Stále sa obhajoval tým, že mu bolo najhoršie, že zvracal a mal hnačku, že ony na tom boli už lepšie," opisuje Dana tón, v akom sa niesli ich rozhovory po návrate Kramného z Egypta. Sudkyňu zaujíma, či mal obžalovaný pocit viny, že im nepomohol. Podľa svedkyne nie, tou zlou mala byť Monika.
Obhajkyňa na svedkyňu Danu ďalšie otázky nemá, na rozdiel od Kramného. Ten v súvislosti s fotením dievčat po smrtí tvrdí, že polícii poskytol všetky záznamové médiá aj svoj mobil. "Táto informácia od pani svedkyne je nepravdivá, neviem, kde k nej prišla." Dana však na svojom tvrdení trvá. Kramný opakuje, že policajti na nič takého neprišli.
V ďalšej chvíli sa Petr snaží vyvrátiť aj tvrdenie svedkyne o tom, že jej volal na účet volaného. Hovorí, že nevie, ako sa to robí a vždy volal cez poisťovňu. Svedkyňa: "Vždy som preberala hovor cez operátorku a tá sa ma pýtala, či súhlasím, že to pôjde na účet volaného. potom som sa snažila volať ja jemu," nesúhlasí Dana s Kramným.
Kramného otázky a hnev sudkyne
Kramný sa ešte svedkyne pýta, či by mohla porovnať jeho a jej manželstvo, na to však bleskovo reaguje sudkyňa a okrikuje ho, že svedkyňa určite nebude nič porovnávať a má otázku položiť inak. Kramný teda chce vedieť, či si Dana všimla počas návštev, že by bolo niečo zle. Svedkyňa reaguje, že na to už odpovedala a sudkyňa jej v tom dáva za pravdu. Na záver sa ešte Petr Dany pýta, či verila všetkému, čo jej hovorila Monika. Ona prisvedčuje. "Chcem len povedať, že Monika nehovorila vždy pravdu, lebo som nerobil manažéra," komentuje to Kramný.
Ukončením výsluchu svedkyne Dany Z. sa končí aj štvrtkové pojednávanie. V piatok pred sudkyňu Gilovú predstúpi muž, ktorý mal byť Monikiným milencom. Český Blesk bude vývoj prípadu sledovať aj v tento deň a my vám na Čas.sk prinesieme najaktuálnejšie informácie.