Detektívny román, ktorý napísal autor vystupujúci pod pseudonymom Marko Thelen, sa objavil na pultoch slovenských kníhkupectiev na jar tohto roku. Za niekoľko mesiacov si získal množstvo čitateľov a fanúšikov. Prenesie nás do prostredia karibských ostrovov krátko po ničivom zemetrasení v roku 2010. Slovenka Táňa Bergiová je obvinená z únosu haitských detí. Jej jedinou záchranou je slovenský detektív, ktorý sa púšťa do náročného pátrania. Musí prekonať množstvo nástrah a nepredvídateľných situácií. Zároveň si často kladie otázku, či je jeho krajanka naozaj nevinná. Marko Thelen hovorí v rozhovore o pozadí písania knihy, svojej práci, aj o pripravovanom pokračovaní úspešného románu.
Dlhé tiene Karibiku je vaše prvé dielo. Kde ste našli inšpiráciu na napísanie tohto detektívneho románu?
V mojej práci. Vďaka tomu, čo robím, mám možnosť dotknúť sa priamo v teréne tém, prostredia a ľudí, o ktorých v knihe píšem.
V akej oblasti pôsobíte?
V oblasti medzinárodnej bezpečnosti.
Ste policajt? Môžete byť konkrétnejší?
Nie, nie som policajt. Môžem uviesť iba to, že pôsobím v oblasti bezpečnosti pre viaceré bezpečnostné zložky v Európe, európske a medzinárodné inštitúcie. Zaoberám sa predovšetkým bojom s organizovaným zločinom, obchodovaním s ľuďmi, terorizmom.
Dá sa povedať, že Dlhé tiene Karibiku sú opisom vášho života a práce? Je hlavný hrdina, detektív Denis Martinský, vaším obrazom?
Nie, detektív Denis Martinský je čisto moja fikcia, hoci mnohé črty a oblasť práce máme spoločné.
Aké črty?
Napríklad, neznášam rascu, komáre, milujem adrenalín, guavu a mám rád svoju prácu.
V úvode knihy ale píšete, že jej obsah je inšpirovaný reálnymi skutočnosťami.
Áno, presne tak. Je inšpirovaný tým, čo sa v skutočnosti na Haiti po zemetrasení v súvislosti s ilegálnymi adopciami a únosmi detí odohrávalo a čím som sa zaoberal. Mnohé udalosti však boli zámerne zmenené alebo upravené a doplnené o fikciu. Viac vám k tomu, bohužiaľ, z objektívnych dôvodov nepoviem.
Zaujíma nás, ako vznikol váš pseudonym Marko Thelen?
Dobrá otázka (smiech). Ale svoju identitu nehodlám odhaliť. Prepáčte, že vám nemôžem odpovedať.
Vaša kniha sa predáva od apríla tohto roku. Aké sú reakcie a ohlasy čitateľov?
Ohlasy sú prevažne pozitívne, čo ma veľmi teší. Občas dostanem aj negatívny e-mail alebo reakciu, avšak práve to ma posúva dopredu. Za každú spätnú väzbu som vďačný. Okrem e-mailov, ktoré mi chodia cez odkazovú schránku na mojom webe www.markothelen.eu, si rád čítam recenzie čitateľov aj na webových stránkach kníhkupectiev. Najmä na stránkach Slovartu, Martinusu a Panta Rhei.
V niektorých recenziách, ktoré sme si prečítali na stránkach kníhkupectiev, sa diskutuje o vzťahu hlavného hrdinu, detektíva Martinského s priateľkou Edmonise a asistentkou Veronikou. Názory čitateľov na ich vzťah sa rôznia. Niektorí by radšej videli spolu detektíva s asistentkou, iní by chceli vedieť viac o vzťahu s Edmonise, pretože im to v knihe chýbalo. Ako sa to bude v ďalších pokračovaniach vyvíjať?
Nechajte sa prekvapiť. Postrehy čitateľov sú v tomto smere veľmi zaujímavé. Mnohé ma inšpirujú do ďalšieho písania. Pracujem na pokračovaní, neviem však povedať, kedy rukopis dokončím. Všetko závisí od môjho času, ktorého mám kvôli práci veľmi málo. Snažím sa robiť všetko preto, aby to bolo v budúcom roku
Môžete aspoň prezradiť, čoho sa kniha bude týkať?
Pripravte sa na vkročenie do sveta náročného boja detektíva Denisa Martinského a polície s militantnými skupinami, do sveta ťažko uveriteľných udalostí a šokujúcich odhalení o Slovákoch, Slovensku a terorizme.
Na záver by sme sa chceli spýtať na UNICEF. Prečo ste sa spoločne s vydavateľstvom Slovart rozhodli venovať jedno euro z každého predaného kusu vášho debutu na aktivity UNICEF?
Na aktivity viacerých humanitárnych alebo dobročinných organizácií prispievam pravidelne. Každý rok si vyberám rôzne spôsoby podpory. Tentokrát som sa rozhodol urobiť to prostredníctvom predaja knihy. Pracovníci UNICEF pôsobia aj v mojom príbehu. Ich reálna práca v teréne je veľmi náročná a riziková. Zároveň ju považujem za veľmi prospešnú. To bol hlavný dôvod, prečo sme sa s vydavateľstvom rozhodli UNICEF podporiť.
Zhováral sa Vladimír Tošovec