Trval však na tom, že dohodnutý záchranný balík zaistí jeho krajine finančnú budúcnosť, uviedla vo štvrtok agentúra AP. Grécko 20. septembra čakajú parlamentné voľby - už piate za šesť rokov. Tsipras sa v nich pokúsi získať nový mandát na zavádzanie reforiem a úsporných opatrení, ktoré sú podmienkou na uvoľnenie ďalších peňazí z tretieho záchranného balíka vo výške 86 miliárd eur.
V štúdiu verejnoprávnej televízie ERT (Elliniki Radiofonia Tileorasi) v stredu večer naživo diskutovali lídri siedmich z ôsmich hlavných politických strán. Diskusiu prenášali aj viaceré súkromné televízie. Vylúčená z nej bola len ultrapravicová strana Zlatý úsvit (Chrysi avgi), ktorá sa v predvolebných prieskumoch umiestňuje na treťom mieste, hoci s veľkým odstupom za dvoma dominantnými stranami. Popredných členov Zlatého úsvitu vrátane jej predsedu totiž v súčasnosti súdia pre obvinenia zo založenia zločineckej organizácie, ktorá sa podieľala na fyzických útokoch proti migrantom a ľavicovým odporcom Zlatého úsvitu.
"Vyskytli sa chyby i zveličovania, ale v kľúčových momentoch došlo k náprave," vyhlásil Tsipras počas debaty, v ktorej sa musel väčšinou brániť voči kritike svojich oponentov.
Expremiér zdôraznil, že dohoda s veriteľmi, ktorá rozštiepila jeho ľavicovú stranu Syriza, nebola kapituláciou pred požiadavkami veriteľov. "Dosiahli sme bolestivý kompromis, ktorý obyvateľom Grécka priniesol mnoho pozitív," dodal Tsipras. Nadchádzajúce voľby sa zrejme skončia tesným výsledkom, väčšinu v parlamente nedosiahne ani jedna z politických strán a prehĺbi sa aj fragmentácia zákonodarného zboru. Víťaz volieb bude preto pravdepodobne potrebovať podporu najmenej ďalších dvoch koaličných partnerov.
Tsiprasova Syriza má podľa prieskumov len tesný náskok pred konzervatívnou stranou Nová demokracia (Nea dimokratia, ND).