Podľa nej sú aj lepšie zorganizovaní, k čomu im pomáhajú i sociálne siete. Ako vojnová redaktorka sa Jenan Moussa zúčastnila na všetkých konfliktoch v regióne a bola napríklad jednou z mála novinárov, ktorí boli pri poprave líbyjského diktátora Kaddáfího.
1. Vojna v Sýrii trvá už štvrtý rok a nikto nevidí jej koniec. Milióny Sýrčanov sú v utečeneckých táboroch v Turecku a v Libanone, tí nevidia žiadnu možnosť, že by sa situácia vrátila do normálneho života pred vojnou.
2. Cesta zlacnela. Minulý rok prúdili masy utečencov do Európy cez Taliansko a stálo ich to až 6 000 eur. Tento rok objavili pašeráci cestu cez Balkán a Maďarsko. Odpadla tak dlhá cesta po mori a touto trasou to dnes stojí okolo 2 500 eur.
3. Facebookový faktor. Ten je, podľa nej, dosť podceňovaný, ale väčšina Sýrčanov používa práve túto sociálnu sieť na plánovanie cesty. Majú tam informácie od pašerákov, ale aj od ľudí, ktorí sa do Európy dostali. Existujú stovky arabských stránok s návodmi, ako kontaktovať pašerákov, a dokonca sú tam aj cestovné poriadky či zákony krajín EÚ.
4. Peniaze. V Turecku nie je systém sociálneho zabezpečenia taký štedrý, ako napríklad v Nemecku.
5. Predaj majetku. K peniazom pre pašerákov sa stále vedia dostať predajom majetku, ktorý majú v Sýrii. O ten majú záujem buď špekulanti, alebo dokonca ISIS, pre ktorý je to najjednoduchší systém etnických čistiek.