Svedčia o tom aj novo nájdené pozostatky obydlia, ktoré pochádzajú zo šiesteho storočia pred naším letopočtom. Je tak viac ako pravdepodobné, že unikátny nález prepíše všetky učebnice. Sprvoti si objavitelia mysleli, že pod palácom v centre Ríma našli pohrebisko. O to väčšie bolo ich nadšenie, keď zistili, že stoja pred niečím oveľa pompéznejším. Archeologička Mirella Serlonzi so svojím tímom pracovala na vykopávkach paláca Canevari, bývalého múzea medzi ulicou Veneto a hlavnou železničnou stanicou Termini, ktoré prestavujú na kancelárie.
Vedci do poslednej sekundy netušili, že objavili pravouhlú budovu vo veľmi dobrom stave. Dokonca sa na nej zachovali aj kompletné drevené podpery a strecha. Archeológovia predpokladali, že obytná časť sa nachádzala južnejšie pri antickom Fore Romane, ktoré voľakedy bolo centrom politického diania. „Náš objav môže potvrdiť, že Rím bol na začiatku šiesteho storočia oveľa väčší, ako sme si mysleli," vysvetlila nadšená objaviteľka Serlonzi.
Z histórie
Zakladatelia Ríma
Podľa legendy sa bratov Romula a Réma ujala vlčica, ktorá ich kŕmila a vychovávala. Romulus sa neskôr stal prvým zo siedmich rímskych kráľov a bol známy svojou výbornou politickou taktikou. Vytvoril znaky moci ako plášť, trón a takisto stál za vznikom senátu a poradného orgánu.
129 cisárov
V dejinách Rímskej ríše vládlo dokopy až 129 cisárov. Prvým panovníkom bol 27 rokov pred naším letopočtom Augustus. Posledným sa stal v roku 293 nášho letopočtu cisár Allectus. Jeho vládnutie trvalo len štyri roky.
Gaius Iulius Caesar
Jeden z najznámejších mužov histórie sa oficiálne rímskym cisárom nikdy nestal, no zato sa do dejín zapísal ako výborný rečník, manipulatívny politik a autor významných literárnych diel. Pamätáme si ho vďaka výroku: „Kocky sú hodené.“