Podľa šéfa Bieleho domu ide o víťazstvo diplomacie, národnej i medzinárodnej bezpečnosti, píše agentúra Reuters. "Oceňujem, že toľko senátorov posúdilo túto dohodu na základe podstaty veci. Teší ma silná podpora zákonodarcov, ako aj občanov," uviedol Obama vo vyhlásení po tom, ako odporcovia jadrovej dohody nezískali 60 hlasov potrebných na prijatie rezolúcie o odmietnutí tohto prelomového dokumentu podpísaného v júli vo Viedni.
Pre demokratického prezidenta je výsledok tohto hlasovania v pomere 58:42 dôležitým víťazstvom v oblasti zahraničnej politiky. Všetkých 42 hlasov za nepostúpenie tejto dohody do ďalšieho rokovania pochádza od demokratických alebo nezávislých senátorov. Iba štyria demokrati hlasovali v súlade s republikánmi. Zákonodarcovia musia o jadrovej dohode definitívne rozhodnúť do 17. septembra.
Dohoda je stále predmetom rokovaní v Snemovni reprezentantov - dolnej komore Kongresu -, avšak senátne rozhodnutie zaručuje jej prijatie, píše agentúra DPA. Dohoda uzatvorená medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami - Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA - by v prípade jej odobrenia poskytla Teheránu uvoľnením medzinárodných sankcií stovky miliárd dolárov výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu, ktorý podľa Západu slúži na vývoj atómovej zbrane.