Počas 11. dňa súdneho procesu s Petrom Kramným mal predstúpiť Ján B. Muž, ktorý mal byť Monikiným milencom. Okrem toho sa pred sudkyňou ocitla aj žena, ktorá bola s Kramným v kontakte hneď po tragédii - delegátka cestovnej kancelárie. Na mieste boli opäť redaktori Blesk.cz, ktorí informovali o aktuálnom dianí.
Kramný je obžalovaný z vraždy svojej manželky Moniky a dcérky Klárky. Stále trvá na svojej verzii otravy, ktorú viacerí odborníci z oblasti súdneho lekárstva vylučujú. Podľa niektorých znalcov mohli dievčatá zomrieť po zásahu elektrickým prúdom.
Ako v piatok ráno vysvitlo, vypočúvanie muža, ktorý mal byť Monikiným milencom, sa skončilo skôr, než sa vôbec mohlo začať. Ján B. na súd v tento deň nepríde. Ospravedlnil sa mailom, že je práceneschopný. To bude ale musieť dokázať. Ak by vyšlo najavo, že sa len snaží vyhýbať pojednávaniu, predvedie ho polícia.
Namiesto vypočúvania prvého svedka sa sudkyňa pustila do čítania dôkazov, medzi ktorými nechýbajú fotografie z Monikinej práce, dokumenty o domovej prehliadke bytu v Karvinej a zoznam chemických látok, ku ktorým mal Kramný prístup na pracovisku v Hyundai.
Po informáciách o prehľadaní Monikinej skrinky v Karvinej kvôli prípadným liekom či jedom sa obhajkyňa Rejžková začala radiť s Kramným. Ten jej čosi ukazoval v spisoch a spokojne sa usmieval.
Okrem spomínaných dôkazov Kramného aj odpočúvali, najprv jeho telefón, neskôr aj jeho samotného v byte. Príkaz k odpočúvaniu bol vydaný 30. 8. 2013. Štátny zástupca Vít Legerský nepožadoval, aby boli teraz prečítané.
Delegátka riešila pre Kramných izbu
Pred súd predstupuje delegátka Alžběta C., ktorá bola s rodinou Kramných v Egypte. Tých si pamätá kvôli problémom s izbami. Hotel mal naplnené kapacity, dve rodiny vrátane Kramných však trvali na ubytovaní v Titanic Palace. Podarilo sa jej to vybaviť. Všetci klienti podľa jej slov dostali aj obálku s praktickými informáciami čoho sa vyvarovať, čo robiť v prípade potreby lekára, na čo majú hostia nárok. Boli tam aj kontakty, ponuka výletov a pozvánka na uvítaciu schôdzku. Alžběta si však už nepamätá, či na ňu Kramní prišli.
Sudkyňa sa svedkyne pýta na onú tragickú noc. Alžběta si vybavuje, že jej volali z recepcie, aby prišla, lebo sa niečo stalo, potom zložili. Keď zavolala naspať, vysvetlili jej, že niekto umrel. Dorazila tam asi za 10 minút, mohlo byť už po štvrtej nadránom. Po príchode na izbu videla 4-5 pracovníkov hotela, medzi nimi niekoho z upratovačov a recepcie. Oznámili jej, že dvaja klienti zomreli, niečo sa stalo.
Z izby do nemocnice na výplach žalúdka
Kramného našla delegátka po tragédii v izbe poľskej klientky. "Pán Kramný bol v úplnom šoku, sedel na posteli, s hlavou v dlaniach, vzlykal, hovoril nesúvislo a oznámil mi túto situáciu. Že mu zomrela žena a dcéra. Že si myslí, že ich niekto otrávil a je mu zle. Hovoril, že mali žalúdočné problémy," opisuje delegátka. Kramného potom poslala na miestnu kliniku na výplach žalúdka.
Pamätá si aj to, ako Kramnému, ktorého práve viedla do nemocnice, volala mama. "Pán Kramný ma požiadal, či by som to s ňou nemohla vyriešiť, že on sám toho nie je schopný po psychickej stránke," hovorí sudkyni. Petrovej mame dala základné informácie s tým, že sa ozve, až bude vedieť viac. Na otázku sudkyne, či jej Kramný hovoril aj niečo o zdravotných problémoch Moniky a Klárky, nevie s určitosťou odpovedať.
Sudkyňa sa ďalej pýta, či jej Petr spomínal, že kontaktoval poisťovňu. "Pán Kramný mi priamo povedal, že poisťovňu nekontaktoval, "odpovedá sudkyňa, a zároveň tým dopĺňa predošlú odpoveď: "Počas cesty na kliniku povedal, že mame už volal."
Tu však dochádza hneď k dvom rozporom v tvrdeniach:
Sudkyni nejde do hlavy, prečo dokázal Kramný zavolať matke hneď po náleze tiel, ale neskôr o to z psychických príčin žiadal delegátku.
Druhá vec je tá, že sa Petr sám priznal, že do poisťovne volal, lebo mu to poradila mama. Okrem toho to potvrdzuje aj záznam jeho telefonátu.
Požiadavka detektíva
Po tom, čo Kramnému v nemocnici vypláchli žalúdok a nechali si ho tam, delegátka sa vrátila do hotela a kontaktovala svojho šéfa kvôli výnimočnej situácii. V to ráno prišla na miesto aj polícia. Nasledujúce slová svedkyne sú však zarážajúce: "Detektív, ktorý mal na starosti túto udalosť, ma požiadal, keďže to bolo v dobe ramadánu, či by som nemohla telá obhliadnuť ja, čo som aj urobila. Bolo to asi o ôsmej ráno."
Delegátka sa ešte v ten deň znova stretla s Kramným, podľa jej subjektívneho názoru bol upokojený, zmiernený, "oblbnutý", viac si nepamätá. V nemocnici jej povedali, že je Petr pod liekmi. Neskôr sa zúčastnila aj jeho výsluchu v hoteli, počas ktorého Kramnému prekladala. Tvrdí, že sa miestami rozplakal a hovoril, že nevie, čo má robiť.
Potom chcel prístup na internet, ktorý mu delegátka vybavila. "Pán Kramný mi popisoval, že sú tri varianty toho, čo sa stalo. Začal o tom hovoriť sám. Že by to spravil niekto zvonka - tretia osoba, alebo že by to urobila Monika, alebo že by to urobil on. Ale ja som to neurobil, takže buď to bol niekto iný alebo Monika," opakuje svedkyňa Kramného slová. Mal tiež spomínať niečo v tom zmysle, že po tom, čo sa dozvedel o Monike, by sa už ničomu nedivil. Bolo to v súvislosti s falošným profilom na Facebooku.
Alžběta C. informuje, že hostia mali v izbe minibar, v ktorom boli fľaše s vodou a sladené nápoje v originálnych obaloch. Okrem toho mali 24 hodín denne prístup k hotelovým barom, kde si mohli pitie načapovať sami. V izbe u Kramných bolo podľa svedkyne cítiť zápach zvratkov a na nočnom stolíku videla litrovú fľašu so zvyškom koly (cca 4 cm) a pollitrovú fľašu s vodou. V staršej výpovedi opisovala aj vedierko a na jeho dne niečo ako sliny. Či Kramný cestou pil alebo sa chcel napiť, to si už delegátka nevybavuje.
Porovnávanie fotografií mŕtvych tiel
Do výpovede vstupuje Legerský a ospravedlňuje sa svedkyni za nepríjemný úkon, ale žiada ju, aby si prezrela fotky mŕtvych tiel a porovnala ich s tým, čo videla po príchode na izbu ona sama.
Očividne otrasená svedkyňa si prezerá fotky a hovorí, že na zábere č. 4 sú obe postele rovnako veľké, kým ona si pamätá, že jedna posteľ bola menšia, jednolôžko. Pri fotografiách č. 7, 8, 11-14 a 16 zase tvrdí, že prestieradlo takto nenadvihovala, lebo dievčatám nevidela do tváre. Tiež v čase jej príchodu na izbu neboli na zemi rozložené osobné veci Kramných. Okrem toho našla nezrovnalosti v polohe tiel: "Klárka leží na fotkách na jednej strane veľkej postele, ale čo si ja pamätám, bola na malej posteli, kde nebola možnosť byť vpravo alebo vľavo, bola jednoducho uprostred. Mám pocit, že lakte boli u Klárky viac hore." Monikina poloha by podľa svedkyne mohla súhlasiť, aj keď si nie je istá pravou rukou.
Tieto záležitosti sú pre súd dôležité, aby sa zistilo, či niekto s telami nemanipuloval. Posmrtné škvrny na telách Moniky a Klárky totiž hrajú vo vyšetrovaní veľkú úlohu.
Obhajkyňa ešte rieši, čím boli telá prikryté. Alžběta C. si totiž spomína na biele prestieradlá, ale osušku na fotografii si nepamätá, nevybavuje si detaily. Rejžkovú zaujíma teplota v izbe. Tá sa podľa svedkyne pohybovala v normálnych medziach, klimatizácia nebola zapnutá. Pri otázke obhajkyne, či si Alžběta určite dobre pamätá, že Kramný volal cestou do nemocnice mame, svedkyňa priznáva, že si nie je na 100 % istá.
Kto si správne pamätá polohu rúk?
Priestor na otázky dostal ešte samotný Kramný. Pýta sa svedkyne na chovanie poľskej klientky. To sa podľa Alžběty nijako nevymykalo normálu. Následne Petr upozorňuje, že Poľka aj on opisujú polohu rúk nájdených tiel inak, než táto svedkyňa, ona však trvá - čo sa týka Klárkiných rúk - na svojom.
Sudkyňa ukončuje pojednávanie s tým, že je piatok, nemá ďalších svedkov a má veľa ďalšej práce. Súd s Kramným bude pokračovať v pondelok. Rovnako ako v piatok vám prinesieme najnovšie informácie.