O svojom postupe Kaliňák informoval v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nemal by byť pritom jediným. Zatiaľ podľa neho platí spoločné vyhlásenie premiérov krajín V4 odmietajúce kvóty. „Mám mandát, nielen od vlády, ale aj od parlamentu, že akékoľvek otázky súvisiace s kvótami budeme vetovať, pretože nielenže sú nezmyselné, ale sú priamo namierené proti utečencom a nijakým spôsobom neriešia krízu,“ uviedol Kaliňák.
Rozhodnutie by mohlo podľa podpredsedu vlády byť prijaté iba v prípade, že bude ochota počúvať argumenty stredoeurópskych krajín. To však Kaliňák skôr neočakáva aj s ohľadom na to, že v únii nie je ochota zvolať v tejto otázke summit šéfov vlád. „Skôr mi to príde, že nemajú záujem diskutovať, skôr chcú niektoré krajiny trestať za názor, čo je absurdné,“ uviedol Kaliňák. Zopakoval, že kvóty nezachránia migrantov. Únia by podľa jeho slov mala priznať, že súčasná migračná vlna smerujúca cez Balkán je protiprávna, a mala byť lepšie chrániť vonkajšie hranice, tak ako to robí Slovensko.
Aj podľa poslanca parlamentu Martina Poliačika z SaS nie sú povinné kvóty na prerozdelenie utečencov do členských krajín únie riešením. „Zbytočne dvíhajú napätie v Európe a odpor voči centrálnym orgánom,“ domnieva sa Poliačik. Je presvedčený, že príspevky by mali byť dobrovoľné. Inak podľa neho budú namiesto pomoci skôr stupňovať napätie v jednotlivých členských štátoch.
Poliačik však nepovažuje aktuálny dobrovoľný záväzok Slovenska prijať 200 kresťanov zo Sýrie za dostatočný. Navrhuje tiež, aby vláda presadzovala v pondelok alebo v nasledujúcich dňoch vybudovanie záchytného tábora v Srbsku, kde by bolo možné vracať imigrantov, ktorí odmietnu zapojiť sa do azylového procesu v Maďarsku či Rakúsku. V takomto tábore by imigranti mali možnosť požiadať o azyl v ľubovoľnej európskej krajine, napríklad v Nemecku, čo zníži tlak na maďarskú hranicu, vysvetlil opozičný poslanec. Minister vnútra to odmietol, návrh podľa neho nič nerieši. Európska únia by sa mala snažiť riešiť situáciu v krajinách bezprostredne susediacich so Sýriou – v Turecku, Jordánsku a Libanone.
Kaliňák sa pozastavil nad tým, že imigranti nežiadajú o azyl v Turecku, Grécku, Maďarsku a väčšina z nich ani v Rakúsku, ale „špekulujú“. „Mám vážne pochybnosti o tom, že hovoríme o utečencoch, a preto aj vážne pochybnosti o tom, aby sme tu riešili teraz humanitu a pomáhali tomu, z môjho pohľadu nepochopiteľnému toku migrantov, ktorý z utečenectvom pred vojnou samotnou nemá ale vôbec nič spoločné,“ doplnil.