Oznámili to rakúsky kancelár Werner Faymann a vicekancelár Reinhold Mitterlehner. "Ak Nemecko zavedie hraničné kontroly, musí to urobiť aj Rakúsko," povedal Mitterlehner. Podľa jeho slov je to aj "jasný signál pre dotknutých, že k neusporiadanému prechodu hraníc už nemôže dochádzať tak ako doteraz", citovala ho agentúra APA.
Faymann oznámil, že spolková vláda schválila žiadosť ministerstva vnútra o pomoc zo strany armády. Úlohou vojakov bude predovšetkým poskytovať humanitárnu pomoc, v prípade potreby však budú nasadení aj na hraniciach, aby podporili políciu pri kontrolách. Mitterlehner povedal, že na asistenčnej misii armády sa bude podieľať celkovo 2200 vojakov.
V súvislosti s posilnením kontroly hraníc vicekancelár zdôraznil, že pomocné zložky a rakúske obyvateľstvo nemôžu byť preťažené prílevom migrantov. Je však potrebné túto úlohu vykonávať citlivo, nie s použitím ostnatého drôtu či vodných diel. Schengenské predpisy o voľnom pohybe v EÚ ostávajú v platnosti. "Je to posilnenie kontroly v rámci Schengenu. Každá krajina môže vykonávať kontroly desať dní," zdôraznil Mitterlehner.
V akom rozsahu budú vlaky a autá na hraniciach kontrolované odteraz, odmietli Faymann a Mitterlehner spresniť. "Je to úloha polície a štábu," povedal kancelár s tým, že ide o úlohu nájsť rovnováhu medzi "ľudskosťou a poriadkom". Mitterlehner uviedol, že to bude záležať na vývoji situácie.