Ako v takomto prípade postupovať, radí detská psychologička Gabriela Herényiová. A kedy vám Nový Čas prinesie ďalšiu knižku? Už tento piatok nájdete v denníku dielo Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch len za 0,69 eura aj s novinami.
Prečo by mali deti a aj tínedžeri pravidelne čítať?
- Čítanie má na nich obrovský vplyv. Učí ich pozornosti, rozširuje vedomosti. Zároveň podporuje fantáziu a posilňuje schopnosť sústrediť sa.
Existujú dobré a zlé knihy?
- Je dôležité, aby deti čítali knihy primerané ich veku. Každá má nejaké posolstvo. Záujem detí sa mení aj podľa veku a podľa toho, čo je IN. Nie je dobré deliť knihy na dobré a zlé. Na to by mali prísť deti samy a urobiť si vlastný názor.
Ako majú rodičia zistiť, ktorým knihám sa radšej vyhnúť?
- Hlavne sa musia s deťmi o knihách rozprávať. Je dobré, ak vidia, že aj rodičia sa o čítanie zaujímajú. Ak dieťa chce alebo už číta „nevhodnú“ knihu, treba mu to vysvetliť. Určite na ne neplatí len strohý zákaz.
Ako prinútiť deti čítať aj klasiku?
- Treba poukázať na problémy, ktoré vtedy existovali a ponúknuť deťom pohľad na to, ako žili ich starí a prastarí rodičia. Napríklad, aby sa pokúsilo nájsť výhody a nevýhody v minulosti a súčasnosti. To dieťa poučí a aj zabaví.