Predseda samitov EÚ Donald Tusk zvažuje možnosť zvolať kvôli utečencom mimoriadny únijný samit, rozhodnutie oznámi vo štvrtok. Samit chce napríklad Nemecko, ale aj Česko. Ministri vnútra krajín EÚ sa v pondelok kvôli odporu Česka, Slovenska a ďalších krajín višegrádskej skupiny a niekoľkých ďalších štátov nedokázali zhodnúť ani na predbežné podpore novému balíku návrhov Európskej komisie na riešenie migračnej krízy. Problémom zostávajú plány na povinné prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl z Grécka, Talianska a Maďarska a na zriadenie trvalého mechanizmu, ktorý by v budúcnosti z podobného prerozdeľovania urobil pre prípad kríz pravidlo.
Zvolanie samitu žiada aj Slovensko. "Tento samit by mal definitívne rozhodnúť o ďalšom postupe. Na tento samit pôjdem s mandátom v žiadnom prípade nesúhlasiť s povinnými kvótami aj v prípade, že by sme v tejto veci mali zostať sami," povedal slovenský premiér Róbert Fico, podľa ktorého kvóty migračnej kríze nevyrieši.
Niekoľko štátov by uvítalo, keby o utečencov rokoval aj sammit EÚ. Merkelová spolu so svojím rakúskym kolegom Wernerom Faymann vyzvala, aby samit Tusk zvolal na budúci týždeň. "Spoločne sme sa obrátili na predsedu Európskej rady Donalda Tuska a povedali, že tento problém sa dá vyriešiť len na celoeurópskej úrovni. Je to zodpovednosť celej Európskej únie," povedala Merkelová. Podľa nej by sa ale summit nezaoberal kvótami, čo by zostalo na ministroch vnútra. Témou vrcholného rokovania by tak bolo nájsť opatrenia, ktoré by zabránili utečencom prichádzať do Európy.
Rakúsko v utorok informovalo Európsku komisiu, že počnúc polnocou dočasne zavádza pohraničné kontroly, týkať sa zatiaľ budú hraníc so Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom a Talianskom. Dočasné kontroly na niektorých úsekoch hraníc zaviedlo už Nemecko či Slovensko.
V Maďarku v utorok začal platiť sprísnený azylový zákon, ktorý počíta so stíhaním utečencov, ktorí do krajiny vstúpia nelegálne. To sa týka drvivej väčšiny utečencov. Tí sa do krajiny snažia dostať zo Srbska, tamojší hranicu ale Maďarsko uzavrelo. Azylové žiadosti chce krajina vybavovať priamo na hraniciach v tranzitných zónach, odmietnutých migrantmov zamýšľa Budapešť vracať späť do Srbska. Proti tomu sa ohradil Belehrad. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v utorok varovala, že novým režimom na svojej hranici Maďarsko pravdepodobne porušilo svoje záväzky vyplývajúce z ustanovení OSN a EÚ o azyle a utečencoch.