Krém Indulona neodmysliteľne patrí k slovenským domácnostiam už po niekoľko generácií. Do závodu v Hlohovci, kde legendárne krémy vznikajú, medzi výrobné linky a kovové zásobníky zavítali aj reportéri nedeľníka. Ako sa vyrába jeden z najslávnejších slovenských produktov?
História Indulony siaha až do obdobia krátko po druhej svetovej vojne, keď slovenskí a českí dermatológovia vyvinuli pôvodnú receptúru. Krém sa vyrábal v niekoľkých rôznych podobách, no ten najznámejší, tzv. Indulonu univerzálnu, ktorá sa balí do modrých túb, poznáme od roku 1948. „Väčšina našich produktov smeruje na slovenský a český trh. V menších množstvách sme však napríklad repelentnú Indulonu vyvážali do Thajska,“ vysvetľuje Miroslav Strižinec, procesný inžinier zo spoločnosti Saneca Pharmaceuticals.
110 za minútu
Hlohovecký závod počas prevádzky vyprodukuje za minútu asi 110 túb Indulony, výrobné linky sú však schopné vyrobiť až 180 balení. Počas roka 2013 opustilo závod v Hlohovci približne 6 000 000 túb.
Základnými surovinami produktu Indulona univerzál sú vazelína a čistená voda z artézskych studní, obe látky spolu s ostatnými zložkami sa s pomocou mechanizmov miešajú v objemných nádobách do jedného celku. „Indulona pomáha pri rôznych kožných problémoch, ako je vysušená a popraskaná koža, tú dôkladne premastí a na koži vytvorí bariéru, ktorá pomáha chrániť kožu pred škodlivými vonkajšími vplyvmi,“ vyratúva výhody produktu Strižinec, keď vchádzame do šatne. Pred začatím prehliadky areálu si totiž musíme dať na seba špeciálne oblečenie, závod je rozdelený na tzv. bežnú a čistú časť. Delí ich vyznačená čiara, za ktorú môžeme vstúpiť iba v ochrannom odeve, s pokrývkami hlavy a rúškami cez tvár. V čistej časti majú pracovníci i návštevníci závodu zakázané piť či dokonca žuť žuvačku.
Pre robotníkov
Veľká časť výroby je automatická, za zvuku mechanizmov prechádzame pomedzi výrobné linky. Jeden zo zásobníkov obsahuje zmes, z ktorej čoskoro vznikne Indulona olivová s intenzívnymi hydratačnými účinkami.
Úzkou rúrkou prechádza do mastnej hmoty výťažok z olivového oleja. Teplota v kotle dosahuje minimálne 70 stupňov Celzia. „Neustále si musíme dávať pozor na dodržiavanie prísnych hygienických noriem. Mastné a vlhké prostredie je totiž náchylné na výskyt mikroorganizmov,“ vysvetľuje Darina Panáková, ktorá v závode pracuje od roku 1976. „Prečo mám svoju práca tak rada? Vraví sa, že v jednoduchosti je krása, a to platí aj o Indulone. Pritom jej využitie je veľmi široké, rovnako aj účinky, ktoré poskytuje celým generáciám,“ dodáva Panáková. Dozvedáme sa aj ďalšie zaujímavosti z histórie výroby krému. V minulosti Indulonu v zamestnaní dostávali robotníci či baníci, teda manuálne pracujúci chlapi. Aj v súčasnosti zamestnanci mnohých výrobných podnikov Indulonu dostávajú ako ochrannú pomôcku pri práci. Tiež názov produktu je odvodený od slova industriálny. „V súvislosti s Indulonou a jej využitím existujú dokonca vtipné príhody, napríklad vojaci si ňou potierali kanady či futbalisti ošetrovali lopty,“ spomína Strižinec.
Všestranná
Napokon nazeráme do jednej z antikorových nádob, v ktorej prebieha výroba nechtíkovej Indulony. Zvnútra k nám preniká príjemná, až upokojujúca vôňa. Vedľa zatiaľ mechanická ruka vkladá tuby do kartónov, balenia sa však ešte priebežne počas plnenia kontrolujú. Pracovníčky napríklad pozorne sledujú, či zvar na obale pevne drží.
„Existuje mnoho druhov krémov. Jeden má regeneračné vlastnosti, ďalší je výživný, iný hydratuje. Avšak Indulonu môžeme právom považovať za produkt poskytujúci všestrannú starostlivosť,“ dodáva Strižinec.