Tým, ktorí prekročia hranice nelegálne, hrozí až päťročné väzenie. Utečenci tak hľadajú iné trasy. Jedna z nich vedie zo Srbska cez Chorvátsko. Utečencov prevážajú zo Srbska autobusy, niektorí dokonca využili na presun taxíky. „Chorvátsko je plne pripravené prijať týchto ľudí, alebo ich nasmerovať tam, kam chcú ísť, čo je, samozrejme, Nemecko alebo škandinávske krajiny,“ uviedol v chorvátskom parlamente premiér Zoran Milanovič. Narazil však na odpor chorvátskej prezidentky Kolindy Grabar-Kitarović.
Plot im veľmi nepomáha
Maďari pokračujú aj v zabezpečovaní hraníc a chcú postaviť plot aj pri hraniciach s Rumunskom. Tým sa to nepáči: „Rumunské ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že vztýčenie plota medzi dvoma členskými krajinami EÚ nie je správnym politickým krokom,“ uvádza sa v stanovisku rezortu diplomacie v Bukurešti. Migranti na srbskej strane hraníc včera stratili trpezlivosť, prerazili plot a začali utekať na maďarskú stranu. Maďarskí policajti proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo, informoval maďarský denník Blikk.
Pôjdu cez Slovensko?
V prípade, že by Maďarsko plot s Rumunskom vybudovalo, migranti by mali na výber dve trasy. Jedna by išla cez Chorvátsko a Slovinsko a druhá cez Rumunsko, Ukrajinu a Slovensko. Naše ministerstvo reagovalo: „Je to jedna z najbezpečnejších hraníc EU s najmodernejším technickým vybavením. V prípade potreby sú príslušné služby policajného zboru pripravené adekvátne reagovať a prijať potrebné opatrenia.“