Urobil tak len niekoľko dní pred rokovaním ministrov vnútra členských krajín EÚ, ktorí sa na podpore návrhu kvôli odporu Česka a ďalších krajín Vyšegradskej štvorky (V4) zatiaľ nedokázali zhodnúť.
Práve tieto štáty sú ale tými, kto má v prípadnom spustení plánu na krízové prerozdelenie 120.000 Sýrčanov, Iračanov a Eritrejčanov posledné slovo. Väčšina krajín únie návrh podporuje a v utorok na opätovne zvolanom rade ministrov vnútra by tak o veci mohlo rozhodnúť hlasovanie. Minister zahraničia predsedníckeho Luxemburska Jean Asselborn v stredu v diskusii v europarlamente takúto možnosť "silového" riešenia naznačil. Na druhú stranu o veci ďalej intenzívne rokujú diplomati únijných krajín v snahe nájsť pre všetkých prijateľný kompromis.
Podľa podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa je výsledok hlasovania jasným signálom do hlavných miest krajín EÚ, že europarlament sa spoločne s európskou exekutívou domnieva, že je čas už skutočne prejsť k činom. Komisia podobný názor zopakovala v následne vydanom vyhlásení a pripomenula, že po vo štvrtok prijatom stanovisku parlamentu zostáva na spustenie veci práve len súhlas členských krajín.
Pre podporu plánu komisie vo štvrtok podľa tlačovej služby europarlamentu zdvihlo ruku 370 z 550 prítomných zákonodarcov, proti bolo len 134. pre návrh tak bola jasná väčšina hlasujúcich, zároveň ale plán fakticky podporila ani nie polovica všetkých európskych zákonodarcov. Mimoriadna schôdza k tomuto bodu, ktorú zvolal šéf europarlamentu Martin Schulz ešte len v stredu, trvala len asi pol hodiny. O návrhu europoslanci vo štvrtok nerokovali, s krátkymi prejavmi vystúpili len lídri jednotlivých parlamentných frakcií.