Na pevnú telefónnu linku dôchodkyne Oľgy (84) v Poprade v stredu volala žena, ktorá sa predstavila ako jej sesternica z obce v okrese Liptovský Mikuláš s tým, že potrebuje požičať na krátku dobu 2-tisíc eur. Počas rozhovoru sumu zvýšila na 3.500 eur. Malo ísť o preukázanie hotovosti pri bankovej operácii. Dôchodkyňa Oľga mala peniaze doma, pripravila ich do obálky a čakala, kým si po ne "sesternica" príde. "Sesternica" jej opäť zavolala, či už má peniaze pripravené a že po ne príde iná žena, pretože ona z banky nemôže odísť. Po peniaze prišla neznáma mladá žena, prevzala od dôchodkyne peniaze a odišla. Neskôr sa u pani Oľgy mala zastaviť "sesternica" a dohodnúť si spôsob splácania. Keďže sa tak nestalo, dôchodkyňa svojej skutočnej sesternici zatelefonovala. Tá však o ničom nevedela...
Odkiaľ mohli podvodníci tušiť, že dôchodkyňa má doma peniaze? Napríklad takto: Stará pani bola vlastníčkou pozemkov a na internete bola zverejnená zmluva o ich predaji! Gangy dnes pracujú sofistikovane.
"Polícia začala trestné stíhanie pre podvod. Ak podozrivých vypátrajú a postavia pred súd, hrozí im väzenie na jeden až päť rokov," uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, ktorá prízvukuje, že niektoré skutočnosti je potrebné si poriadne overiť a nedôverovať cudzím ľuďom – zvlášť v situáciách, kde ide o ,,rýchle rodinné pôžičky", alebo prípady, keď je niekto v núdzi a potrebuje peniaze. Ohrozenou skupinou podvodníkov sú predovšetkým starší ľudia, ktorí sú dôverčiví a zároveň majú potrebu pomôcť každému.