Zvýšenie je nesystémové, do mzdy sa nezarátajú odpracované roky. Štát síce do zdravotníctva zaplatí viac za svojich poistencov, ale iba dva mesiace. Peniaze pôjdu na vykrytie už odsúhlasených miezd lekárov. Ako sa vykryjú nové mzdy ostatným, nevedno.
„Vláda Roberta Fica nechce spravodlivé odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov a pri rokovaniach len naťahovala čas,“ konštatovali zástupcovia stavovských a odborových organizácií po ohlásení zvýšenia miezd. „Považujem to za ústretový krok voči zdravotníkov,“ povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák po rokovaní vlády v stredu. Na zásah premiéra Fica sa zvýšenie má týkať aj súkromných nemocníc. Ukrátené však budú sestričky v ambulanciách a tie, ktoré robia dlhšie. Návrh pôjde do parlamentu. Sestry a zdravotníci sa už vo štvrtok radili, aké protesty pripravia.
„Súčasní politici nechcú vidieť problémy 60-tisíc zdravotníkov na Slovensku,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazarová s tým, že nový systém prinesie väčšiu nespokojnosť a úbytok pracovníkov. Štátne nemocnice znižovanie miezd odmietajú. „Garantujeme, že žiadnej sestre v našich nemocniciach plat neklesne,“ uviedla hovorkyňa Asociácie štátnych nemocníc SR Ladislava Šustová.
Viac peňazí do zdravotníctva síce pôjde, ale najmä na platy lekárov. Bude to vďaka zvýšeným odvodom za poistencov štátu v novembri a decembri. Zdravotnícky analytik Tomáš Szalay tvrdí, že zmeny v zdravotníctve nebudú finančne kryté. „Je to nezodpovedná regulácia, na budúci rok nie sú vyčlenené peniaze. Obávam sa, že nakoniec zdravotníci tieto navýšené mzdy nedostanú,“ dodal Szalay.
Aká je primeraná mzda pre zdravotnú sestru?
Eva Petrová (50), námestníčka pre ošetrovateľstvo, Trenčín:
- Aká bude po úpravách, zatiaľ neviem. V mzde by mala byť zohľadnená špecializácia aj odpracované roky, asi 900 eur.
Daniela Dlesková (55), sestra, Trenčín, členka odborov v nemocnici:
- Zaslúžila by si mať minimálne 900 eur, ako to je v okolitých štátoch. Dôležité je, že po rokovaniach neboli mzdy znížené.