"Ďalších vyše 85.000 ľudí do pravidelného sledovania kardiológov v priebehu roka pribudlo. Najväčšiu skupinu tvorili osoby vo veku 45 až 64 rokov. Hneď za nimi nasledujú deti a mladí ľudia do 24 rokov," uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Kardiológov počas minulého roka navštívilo viac ako 1,2 milióna pacientov, vyplýva z dát Národného centra zdravotníckych informácií. V pravidelnom sledovaní kardiológov bolo 597.001 osôb. K tým pribudlo ďalších 86.743 nových pacientov.
Najviac navštevovanými boli ambulancie v Košickom (19 %) a Bratislavskom kraji (17 %), kde sú vysokošpecializované zdravotnícke zariadenia so zameraním na kardiológiu s nadregionálnym významom. Najnižšia návštevnosť bola v Trnavskom kraji (7 %). Spomedzi novozistených ochorení boli v prípade detí a dorastu najčastejšie diagnostikované poruchy srdcového rytmu a hypertenzné choroby. "U sledovaných osôb vo veku 25 až 64 rokov dominovali hypertenzné choroby. Počet diagnostikovaných ischemických ochorení srdca narastá spolu s vekom, pričom vyšší výskyt je u mužov. Vo veku 45 až 64 rokov bol počet pacientov s týmto ochorením šesťnásobne vyšší ako u 25 až 44-ročných.
U 65- a viacročných sú ischemické choroby srdca najčastejšie zisťovanými ochoreniami obehovej sústavy," zhrnul Bubla. Až deväť z desiatich občanov Slovenska má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení – vysoký krvný tlak, cholesterol, obezita, cukrovka, fajčenie. Na srdcový infarkt či iné ochorenie srdca alebo ciev zomiera každý druhý Slovák. Napriek tomu, že v posledných rokoch percentuálny pomer týchto úmrtí v SR klesol, ešte stále je smrť v dôsledku ochorenia srdca a ciev tou najčastejšou.