Vianočný príspevok tak nemusí vyplácať dôchodcom žijúcim v iných členských krajinách EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo vo Švajčiarsku. Uviedol to minister práce Ján Richter (Smer-SD) v Národnej rade (NR) SR v rámci diskusie o návrhu na zvýšenie vianočného príspevku.
"Uspeli sme na súde vrátane všetkých súdnych poplatkov, ktoré bude hradiť Európska komisia," priblížil Richter. EK začala voči Slovensku konanie, pretože SR odmieta vyplácať vianočný príspevok dôchodcom žijúcim v zahraničí. Podľa ministerstva práce je totiž vianočný príspevok sociálna dávka a nie dôchodková, ako tvrdila komisia. Súd dal Slovensku za pravdu.
Za úspech na súdnom dvore zagratuloval ministrovi Richterovi aj opozičný poslanec za SaS a bývalý minister práce Jozef Mihál. "Som rád a úprimne rád, že to takto dopadlo," konštatoval Mihál. Keby sa to podľa jeho slov takto neskončilo, Slovensko by muselo platiť do zahraničia milióny.
Aj európsky súdny dvor však podľa Mihála týmto rozhodnutím potvrdil, že vianočný príspevok je štátnou sociálnou dávkou. Tieto sa vyplácajú občanom, ktorí majú existenčné problémy. To teda podľa poslanca znamená, že dôchodca s dôchodkom nad 500 eur je v takej zlej sociálnej situácii, že potrebuje dostať vianočný príspevok. "Dobre, nech to tak aj je, ale kde sú rodiny s deťmi?" kládol otázku Mihál. Napríklad rodiny s dvomi deťmi, kde matka berie rodičovský príspevok vo výške 203 eur a zarába iba otec.
Minister Richter však oponoval, že vláda pomáha aj mladým rodinám. Napríklad zvyšuje kapacity škôlok či pomáha príspevkom na starostlivosť o dieťa návratu matiek do práce. "Dávame aj mladým ľuďom prácu, o 10 % sme znížili nezamestnanosť mladých ľudí do 29 rokov," dodal Richter.