Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Vatikánu. Rodičia s dvoma deťmi pochádzajú z Damasku a sú príslušníkmi melchitskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá má veľmi tesné vzťahy s rímskokatolíckou cirkvou.
Vatikán v piatkovom vyhlásení spresnil, že rodina pricestovala do Talianska 6. septembra - práve v deň, keď pápež František vyzval európske farnosti, aby otvorili svoje dvere a prijali utečencov. Štvorica Sýrčanov už požiadala o udelenie azylu. Keďže v súlade so zákonom uchádzači o azyl šesť mesiacov po podaní žiadosť nesmú pracovať, o rodinu sa bude starať farnosť sv. Anny.
Bližšie informácie o rodine a jej ďalšom osude Vatikán neuviedol, ale predpokladá sa, že ubytovanie im poskytne druhá vatikánska farnosť pri Bazilike sv. Petra. V reakcii na prílev migrantov z Blízkeho východu, Ázie i Afriky pápež František začiatkom septembra vyzval európske katolícke farnosti, aby každá na znak solidarity prijala jednu rodinu utečencov. Veriaci na jeho výzvu reagovali rôzne: niektorí sa snažia pomáhať, iní farníci striktne odmietli myšlienku, že by mali prijať moslimov. Reuters v tejto súvislosti pripomína prípad zo Slovenska, keď mnísi z jednej z dedín museli pre odpor miestnych obyvateľov stiahnuť svoju ponuku, že ubytujú sýrskych kresťanov na úteku.
Veľká väčšina utečencov zo Sýrie sú moslimovia, ale malú časť z nich tvoria aj príslušníci tamojšej kresťanskej komunity, ktorá patrí k najstarším na svete a pred vypuknutím protivládnych protestov a následnej občianskej vojny v Sýrii sa k nej hlásilo asi desať percent obyvateľstva Sýrie. Podľa štatistiky z roku 2010 žilo v Damasku 150.000 príslušníkov melchitskej gréckokatolíckej cirkvi. Nie je známe, koľko z nich v meste zostalo.