Jeho oslobodenie je zrejme reakciou na početné výzvy medzinárodného spoločenstva, ktoré Kafandovo uväznenie odsúdili. Kafando, ktorý je bývalým veľvyslancom OSN, sa stal dočasným civilným vodcom Burkiny Faso po tom, ako jej dlhoročného prezidenta Blaisa Compaorého vlani v októbri zvrhlo všeľudové povstanie.
Kafandova dočasná vláda mala pripraviť na 11. októbra prezidentskými voľby, ale vojaci blízki Compaorému v stredu prevzali moc v krajine a uväznili jej dočasné vedenie.
Junta za lídra Burkiny Faso vo štvrtok dosadila generála elitnej prezidentskej gardy Gilberta Diendérého, ktorý je blízky exprezidentovi Compaorému. Vo vyhlásení pre miestnu televíziu súčasne oznámili uzavretie pozemných aj vzdušných hraníc a zákaz nočného vychádzania.
Compaoré po svojom zosadení utiekol do exilu v susednom Pobreží Slonoviny.
Africká únia (AÚ) vtedy pohrozila krajine sankciami, ak nedôjde k odovzdaniu moci civilistom. Následne bola podpísaná dohoda o dočasnej vláde, ktorej mandát mal vyústiť do volieb. Burkina Faso, kde sú rozmiestnené francúzske špeciálne sily, je dôležitým spojencom Paríža i Washingtonu v boji proti islamistickým militantom v západnej Afrike.