Podľa jeho slov je lož, že masy ilegálnych migrantov, ktorí dorazili do Chorvátska, poslali smerom do Maďarska na základe bilaterálnej dohody, ako aj to, že Maďarsko im zabezpečilo nerušený tranzit, píše tlačová agentúra MTI. Zoltán Kovács však spomenul aj udalosť z Magyarbólyu, kam dorazilo vlakovou súpravou za asistencie 40 chorvátskych policajtov bez upozornenia vopred okolo 1000 migrantov. Podľa jeho slov ide o vážny hraničný incident, ktorý vyvoláva podozrenie z narušenia štátnej hranice a ďalších trestných činov.
Migranti, ktorí v skorých večerných hodinách vstúpili z Chorvátska na maďarské územie v okolí Gyékényesu, za policajného sprievodu nastupujú medzičasom na pristavenú vlakovú súpravu na železničnej stanici vo Veľkej Kaniži. Okolie maďarská polícia hermeticky uzavrela a jej kordón sprevádza migrantov až do vlaku. Prví z nich medzičasom nastúpili do súpravy, a to bez akýchkoľvek prejavov nesúhlasu.
Z informácií miestnych zdrojov vyplýva, že z Chorvátska smeroval týmto smerom do Maďarska 10-11 km dlhý pochod stoviek migrantov roztrúsených v menších skupinkách, zväčša mladých mužov. Viacerí z nich sa domnievali, že sa nachádzajú v Slovinsku a deklarovali záujem pokračovať do Rakúska, respektíve Nemecka.
Na aktuálnu situáciu reagoval predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, ktorý sa v súvislosti s vývojom utečeneckej krízy v Európe telefonicky spojil s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom ponúkol Záhrebu technickú a logistickú podporu pri zvládaní náporu migrantov na svojich hraniciach. Agentúra Reuters o rozhovore informuje s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie EK. Juncker a Milanovič podľa vyhlásenia v súvislosti s krízou zdôraznili potrebu posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ, zvýšiť pomoc zo strany EÚ v bezprostrednom susedstve a dosiahnuť pokrok v otázke, ako rozložiť zaťaženie medzi jednotlivé členské štáty. Vyjadrili sa tak pred mimoriadnym summitom EÚ so zameraním na migráciu, ktorý je naplánovaný na budúcu stredu.