Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.09.2015 15:02 | Šport | Tenis

Slovensko v ohrození: Naši tenisti po druhom dni už s Poľskom prehrávajú!

Slovenskí tenisti prehrávajú po druhom dni barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v Gdyni s domácim Poľskom 1:2. 

O druhý bod pre domácich sa v sobotňajšej štvorhre postarali Marcin Matkowski s Lukaszom Kubotom, ktorí zdolali pár Igor Zelenay, Andrej Martin za 1:42 h v troch setoch 6:3, 6:4, 6:4. Nedeľňajší program otvorí o 12.00 h duel tímových jednotiek Jerzyho Janowicza s Martinom Kližanom, v záverečnom singli by sa mali predstaviť Michal Przysiezny s Norbetom Gombosom.

Matkowski s Kubotom od začiatku zápasu potvrdzovali svoje deblové kvality, výborne podávali i returnovali, dobre sa dopĺňali na sieti. Za stavu 3:2 po Kubotovom returne pod nohy prelomili podanie Zelenaya a výhodu brejku pretavili v zisk prvého setu. O osude druhého dejstva rozhodol piaty gem, v ktorom Martin za stavu 15:40 odvrátil dva brejkbaly, Poliaci však následne predviedli dva úspešné voleje. Najmä Matkowski na harde v Gdyňa aréne exceloval, po jeho prvom podaní nemali Slováci prakticky žiadnu šancu. Na začiatku tretieho setu sa poľský tandem po rýchlom brejku pri podaní Zelenaya ujal vedenia 2:0 a duel už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 4:3 odvrátili Matkowski s Kubotom štyri brejkbaly a v desiatom geme premenili hneď prvý mečbal.

V daviscupovej histórii ide o druhý vzájomný zápas, v tom úvodnom uspeli Slováci v septembri 1996 na koberci v Trnave 4:1. Mečířovci v júli zvíťazili v dueli 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davis Cupu na antuke v Konstanci nad domácim Rumunskom 3:2. Po druhý raz za sebou tak budú bojovať o návrat medzi najlepšiu svetovú šestnástku. Vlani v baráži prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5. Vo svetovej skupine hrali naposledy v roku 2006. V 1. kole v pozícii finalistov z roku 2005 prehrali v Rancague s Čile a v septembrovej baráži nestačili v bratislavskom NTC na Belgicko. Odvtedy sa márne pokúšajú o návrat medzi elitu.

 

Poliaci doteraz ešte nikdy nehrali vo svetovej skupine prestížnej súťaže a iba druhýkrát v histórii sa prebojovali do baráže o elitu. V roku 2013 v play off podľahli Austrálii. V tomto roku zdolali v euro-africkej zóne Litvu 3:2 a Ukrajinu 3:1 a vybojovali si tak účasť v baráži. V najlepšej stovke svetového rebríčka majú aktuálne jediného hráča - Janowicza (61.). V deblovom rebríčku patrí k špičke Matkowski, aktuálne 9. na svete.

Otvoriť galériu

Martin priznal, že Poliaci boli príliš veľkým sústom. "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, obaja sú špičkovými deblistami a v rebríčku figurujú vysoko. Chceli sme prekvapiť rovnako ako v Rumunsku proti páru Horia Tecau, Florin Mergea, no dnes to nevyšlo. Súperi veľmi dobre podávali a na returne nás dostávali pod tlak. V každom sete nás raz brejkli a to im stačilo. Keby sme zachytili začiatok zápasu, mohlo sa to predsa len vyvíjať ináč. " Zelenaya mrzeli nevyužité šance za stavu 3:4 v treťom sete.

"Škoda, že sme nepremenili ani jeden zo štyroch brejkbalov, mohli sme zápas ešte zdramatizovať. Poliaci zahrali výborne, obaja kvalitne servovali a Matkowski bol skvelý na returne. Po prehre 0:3 pochopiteľne nemôžem byť spokojný s našim výkonom."

Slovenský kapitán Miloslav Mečíř zvažoval pred štvorhrou tri možnosti. "Do úvahy prichádzal aj pár Zelenay, Kližan alebo Kližan, Martin. Napokon som sa však rozhodol ponechať úspešnú dvojicu z Rumunska aj pre to, že Kližana čaká v nedeľu ťažký zápas proti Janowiczovi. Na antuke v Konstanci sa chalani dobre dopĺňali a prebehovali na sieti. Dúfal som, že dnes by to mohli zopakovať, narazili však na veľmi zdatných súperov. Pri ich podaní sa nedostávali do hry, zle sa im returnovalo. Klobúk dolu pred výkonom Matkowskeho, ktorý výborne podával i returnoval. Škoda, že sa chalani uvoľnili až na konci tretieho setu, no poľský tandem im dával málo priestoru. Po štvorhre majú väčšie šance Poliaci, no tenis je nevyspytateľný. Martin Kližan s Norom Gombosom budú určite bojovať do poslednej loptičky."



Poľsko - SLOVENSKO 2:1 po druhom dni

Michal Przysiezny - Martin Kližan 4:6, 4:6, 4:6
Jerzy Janowicz - Norbert Gombos 7:6 (1), 6:4, 6:7 (5), 6:2
Marcin Matkowski, Lukasz Kubot - Igor Zelenay, Andrej Martin 6:4, 6:3, 6:4
nedeľa: 12.00 Janowicz - Kližan, Przysiezny - Gombss

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk

Britský premiér Keir Starmer v stredu telefonoval so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom.
Britský premiér odkazuje Trumpovi: Spojenci musia v otázke Ukrajiny držať spolu
(ilustračná fotografia).
Poľsko chce skoncovať s nelegálnou migráciou z Bieloruska: Vláda odklepla návrh zákona, toto plánujú
Religious person studies Bible and holds prayer beads, low-key image
Vydražili kamennú dosku s vyrytým desatorom: Zistíte sumu, zatočí sa vám hlava
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová.
Aktualizované
Predsedníčka Európskeho parlamentu podporila rozšírenie EÚ: Tieto krajiny majú šancu
Franz Kafka
Najstaršia písomnosť Franza Kafku sa vydražila za poriadny balík: Mal len 14 rokov! Čítajte, čo napísal
Na archívnej snímke z 13. mája 2024 lokalita, kde postavia prvú poľskú jadrovú elektráreň v obci Choczewo na severe Poľska.
Európska komisia si posvieti na štátnu pomoc pre jadrovú elektráreň v Poľsku: Toto sa im nezdá
Lukáš Hoffman.
Foto
Exjojkára Lukáša Hoffmanna († 47) našli mŕtveho: V minulosti bojoval so závislosťou
(ilustračná fotografia).
Lotyšsko predlžuje opatrenia na hraniciach s Bieloruskom: Oznámili termín, ešte to potrvá
Mama počas kúpania odbehla od svojho syna. Hrozné, čo nasledovalo.
Foto
Mama počas kúpania odbehla od bábätka († 7 mes.): Hrozná TRAGÉDIA! Neodpustiteľné, čo išla robiť
(ilustračné foto).
Chcú byť pripravení na najhoršie? V Nemecku odklepli rozšírenie ponorkovej flotily: Bude stáť poriadny balík
Na masívny návrat MOM to zatiaľ nevyzerá.
Najvyšší kontrolný úrad a polícia začali riešiť fungovanie mobilných odberových miest z minulosti: Išlo o finančné úniky?
Cestujúci, ktorí boli zachránení po tom, čo posádka indického vojenského plavidla stratila kontrolu a narazila do trajektu so 100 cestujúcimi pri pobreží Bombaja, v stredu 18. decembra 2024.
Zrážka lodí v Indii! Z vraku zachránili už viac ako 100 ľudí: Nie všetci mali šťastie