V kontajnerových ubytovniach budú len žiadatelia o azyl. Ak by tábor opustili a išli na Slovensko, azyl nedostanú. Celý areál stráži bezpečnostná služba, ale oplotený nie je. Ubytovaní tu budú len utečenci z vojnových oblastí a približne 20 by mali byť rodiny.
Situácia sa neupokojila ani na Balkáne, len včera prišlo do Chorvátska približne 5-tisíc migrantov. Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová žiada od Únie ubezpečenie, že im pomôže vyrovnať sa s prílevom migrantov. „Musíme zastaviť ten príval, musíme od Európskej únie dostať uistenie, čo sa stane s tými ľuďmi, čo sú už v Chorvátsku, a s tými, čo sa ešte len chystajú cez Chorvátsko onedlho prejsť,“ povedala pre AP chorvátska prezidentka. Slovinský premiér Miro Cerar tvrdí, že ak tlak migrantov bude silnieť, krajina vytvorí koridor, ktorým budú môcť utečenci prechádzať ďalej.
Aj srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič povedal, že je načase, aby EÚ urobila zásadné politické rozhodnutie a vysporiadala sa s migračnou krízou. „Cez Srbsko doteraz prešlo viac ako 150 000 migrantov, no iba 600 z nich požiadalo v Srbsku o azyl,“ povedal Dačič pre RTS. Utečenci rozhádali najmä Maďarsko a Chorvátsko. Chorváti totiž poslali do Maďarska vlak plný migrantov bez toho, aby o tom maďarskú stranu informovali. Maďari im potom pohrozili, že zablokujú ich snahy o vstup do Schengenu a povolali 500 členov vojenských záloh na pomoc pri chránení hranice.
Kríza sa pomaly presúva aj na sever Európy. Fínsko už zaviedlo kontroly na svojej pozemnej hranici so Švédskom. Na severe krajiny prichádza zo Švédska množstvo uchádzačov o azyl, uviedla agentúra Reuters. Fínska vláda v piatok uviedla, že tento rok prišlo do krajiny vyše 11 000 žiadateľov o azyl prevažne z Iraku. Vlani ich za celý rok prišlo iba 3 600.