Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.09.2015 03:40 | Správy | Zahraničné správy

Sýrski utečenci z Jordánska sa začínajú vracať do vlasti: Koniec utečeneckej krízy? Práve naopak!

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne operácie Stephen O'Brien uznal, že medzinárodné spoločenstvo poskytlo "rekordnú podporu" na zmiernenie negatívnych dôsledkov krízy v Sýrii.

Upozornil však, že napriek tomu je ťažké "udržať krok" s rastúcimi humanitárnymi potrebami v regióne. O'Brien to vyhlásil v sobotu po svojej návšteve v tábore Zaatari v Jordánsku, kam sa pred občianskou vojnou vo svojej vlasti uchýlili tisíce sýrskych utečencov. Od roku 2011, keď spočiatku pokojné protivládne protesty v Sýrii prerástli do ozbrojeného konfliktu medzi armádou a povstalcami, túto krajinu opustili asi štyri milióny ľudí, pričom väčšina sa uchýlila do susedných štátov. Ďalšie tisíce sa presídlili v rámci Sýrie.

Predstavitelia OSN uviedli, že finančná pomoc, ktorú doteraz OSN získala, pokrýva len asi 38 percent zo 7,4 miliardy dolárov nutných na humanitárne operácie v Sýrii a pre Sýrčanov v zahraničí v roku 2015. Humanitárne organizácie sú v tejto situácii nútené obmedziť potravinovú aj finančnú pomoc pre utečencov, čo spôsobuje, že títo Sýrčania majú problém vyžiť. V Jordánsku napríklad tretina zo 630.000 sýrskych utečencov v septembri prišla o potravinovú pomoc. Jordánsko súčasne väčšine utečencov neumožňuje, aby sa legálne zamestnali.

Riaditeľ tábora Zaatari Hovig Etyemezian pre agentúru Reuters uviedol, že z tohto dôvodu Jordánsko denne opúšťa 150 až 200 Sýrčanov, ktorí sa - aj napriek ohrozeniu vlastného života - radšej vrátia do vlasti. V auguste tak z tábora Zaatari odišlo asi 2000 ľudí. Vysvetlil, že utečenci sú už po rokoch života v utečeneckých táboroch unavení a nevidia ani nádej do budúcnosti. Etyemezian uviedol, že nevie, koľko utečencov sa vydalo na cestu do Európy, ale dodal, že je to hlavná téma rozhovorov mladých ľudí v tábore.

 

V posledných mesiacoch začali sýrske veľvyslanectvá v Jordánsku a Libanone vydávať cestovné pasy veľkému počtu sýrskych utečencov. S platným pasom utečenci môžu odcestovať do Turecka bez víz. V Turecku sa potom skontaktujú s prevádzačmi a pokúsia sa dostať loďou do Grécka, ktoré je členským štátom EÚ. Odtiaľ zvyčajne pokračujú cez Balkán ďalej v snahe dostať sa do prosperujúcejších krajín, uviedla agentúra AP.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Žena nájde po hosťoch v svojom dome, ktorý prenajíma hocičo
Foto
Blondínka prenajala byt, no netušila, čo príde: Keď vošla dnu, zhrozila sa!
Riaditeľka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová
Šéfka amerických tajných služieb: Rusko je stále hrozbou, ale... Táto krajina je najväčší strašiak
Rozhodcovia pochybili vo štvrtom zápase medzi Spišskou Novou Vsou a Zvolenom.
Foto
Exemplárny trest za veľkú chybu v play-off: Štvorica rozhodcov si už nezapíska!
Japonci odborárov aj zamestnancov ubezpečujú, že sa nemajú čoho báť, lebo transakcia bude prospešná aj pre nich.
Eurokomisia posilní ochranu európskej ocele: Pozrite sa, čo sa od apríla chystá
Na snímke Daniel Krajcer.
Exminister kultúry sa rozhodol stiahnuť svoju kandidatúru: Ostrá poznámka na adresu poslancov, nič im nedaroval
Vladimir Putin.
Dohoda o neútočení v Čiernom mori v ohrození: Kremeľ si dal jasnú podmienku
Parlament bude mať v stredu ceremóniu so 150 zvolenými poslancami.
Volebný PRIESKUM ukázal, čo si aktuálne myslia voliči: TÁTO strana O CHLP obsadila prvú priečku
Sex má pre naše telo blahodárne účinky
Žena zistila, že spala so svojím bratom: 4 strašné slová, ktoré jej zničili život!
Pápež František.
Šokujúce informácie od pápežovho lekára: Dvakrát bola situácia stratená, zvažovali aj... Stal sa ZÁZRAK?!
Ukrajinský prezident Zelenskyj.
Zelenskyj po dohode s Ruskom: Kritika USA! Čo sa mu nepáči?
Do relácie Nového Času prišiel Alojz Hlina.
Rozzúrený Hlina: Prevážať mŕtve nakazené zvieratá v polootovorenom aute je trestný čin!
Nad hlavami Čechov aj Slovákov sa objavil záhadný úkaz na oblohe.
FotoVáš Tip
Na nočnej oblohe sa vynoril ZÁHADNÝ svetelný úkaz: Vydesil Slovákov aj Čechov! Čo to malo byť?