Projekt Korčuľuje celé Slovensko definitívne skončil v januári tohto roku, no prezident SZĽH Igor Nemeček (54) sa ním chválil ešte aj pred júnovými voľbami. A všetko nasvedčuje tomu, že práve on ho pochoval.
Na kauzu zničenia projektu, ktorý bol jedným z pilierov SZĽH v podpore mládeže a rozšírenia členskej základne, upozornil tento týždeň portál aaasport.sk. Igor Nemeček sa ním v predvolebných vyhláseniach totiž často oháňal, pričom použil viackrát nereálne čísla a navyše projekt bol už vtedy niekoľko mesiacov zrušený. Keď sme o reakciu požiadali samotného prezidenta, nevyjadril sa s odôvodnením, že článok nečítal. Hovorca zväzu Tomáš Štulajter nás zase odkázal na autora článku a poskytol strohé vyhlásenie: „Fakty, ktoré boli spomenuté v článku, sa vôbec nezakladajú na pravde. Autor článku bol človekom, ktorý mal projekt na starosti, vyzvaný, aby mu predložil dokumenty, z ktorých čerpal, keďže tieto sú diametrálne odlišné od tých, ktorými disponuje SZĽH. V prípade nezhody zvažuje SZĽH právne kroky.“
160 000? Možno 160!
Cez víkend sme sa spojili s autorom článku z portálu aaasport.sk, ktorý si za svojimi vyhláseniami stojí a ubezpečil nás, že nikto ho zo zväzu so žiadnou výzvou nekontaktoval. Volali sme aj s Jánom Urbanom, ktorý projekt Korčuľuje celé Slovensko sám vymyslel a z toho, ako sa napokon skončil, je stále sklamaný. „Od pána Nemečka som necítil podporu a neskôr mi oznámil, že zväz na to už nemá peniaze. Preto som skončil,“ povedal pre Nový Čas Urban, ktorý sa tiež čudoval, že prezident si na projekte, ktorému predtým neveril a stopol ho, postaví predvolebnú kampaň. Ľudí v ňom najviac zaujalo vyhlásenie prezidenta, podľa ktorého zväz vydistribuoval medzi deti vyše 160 000 výstrojov. „To rozhodne nie je reálne, to sa nedá ani počúvať. Možno tak 160,“ dodal Urban, ktorý vo svojom projekte pokračuje pri práci s mládežou v Liptovskom Mikuláši.
Detí sa nikto nepýtal
Kým zväz deti na celom Slovensku sklamal, niektoré kluby sa rozhodli napodobniť pána Urbana a využiť skúsenosti z projektu. Jedným z nich je napríklad HK Brezno. „Bola to dobrá myšlienka, ale po roku ju ukončili bez toho, aby sa spýtali tých, ktorých sa týkala. Projekt nám otvoril cestu do škôl, dostali sme deti na ľad a ponúkli im hokej nenásilnou formou. Keby sa prišli pozrieť, alebo aspoň zatelefonovali do klubov, tak by zistili, že to neboli vyhodené peniaze,“ povedal pre Nový Čas manažér mládeže a tréner HK Brezno Tomáš Turňa. Obrovský prínos pre deti vyzdvihol aj riaditeľ ZŠ s materskou školou Novosad v okrese Trebišov RNDr. Daniel Kenderka. „V podstate sme dostali najmenších žiakov do pohybových aktivít plus sme pre nich dostali výstroj, aby boli športovo aktívni. Tešili sa na hokej a o to bolo potom väčšie ich sklamanie. Škoda, že SZĽH nepodporuje takéto projekty a ľudí, ako bol pán Urban, ktorý s tým prišiel,“ reagoval riaditeľ.