Na zastupiteľské úrady krajiny sa Slováci počas leta najčastejšie obracali v súvislosti s poskytnutím nefinančnej pomoci (1377 prípadov) a straty osobných dokladov (1354 prípadov). Až 763 Slovákov požiadalo o vydanie náhradných cestovných dokladov, 133 Slovákov muselo byť v zahraničí v dôsledku zranení hospitalizovaných.
Zastupiteľské úrady riešili taktiež prípadov 692 Slovákov, ktorí sa dopustili v cudzine trestnej činnosti. Podľa štatistík Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR sa stalo v zahraničí 100 dopravných nehôd, ktorých účastníkmi boli aj Slováci.
Podľa riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ Vladimíra Jakabčina bola táto letná turistická sezóna nová v tom, že sa zmenili hlavné destinácie Slovákov aj v súvislosti s teroristickými útokmi a prebiehajúcou migračnou krízou. "Súdiac podľa vyťaženosti našich zastupiteľských úradov sa slovenskí turisti viac pýtali na Grécko, Bulharsko a Chorvátsko," uviedol Jakabčin. "Z hľadiska nárokov na konzulárnu pomoc i charakter problémov, s ktorými sa občania na nás obracajú, je táto dovolenková sezóna porovnateľná s predchádzajúcimi," dodal.
Výrazná zmena nastala v tomto roku podľa Jakabčina v prístupe Slovákov k dobrovoľnej registrácii v systéme ministerstva. Miesto svojho pobytu v zahraničí nahlásilo od začiatku roka do 17. septembra 52 764 osôb. Najviac z nich cestovalo do Turecka (11 706). V rámci krajín, kde má SR svoj zastupiteľský úrad, to bolo 47 489 osôb, pri ceste do štátov, v ktorých konzulát Slovensko nemá, sa registrovalo 5275 osôb. V porovnaní s minulými rokmi je to takmer trojnásobný nárast. V roku 2012 sa registrovalo 18 759 občanov, v roku 2013 to bolo 16 832 Slovákov a minulá rok 17 319 Slovákov.