Podľa návrhu rokovania ministrov vnútra počty utečencov si budú určovať jednotlivé štáty, a to na základe dobrovoľnosti. Luxembursko ako predsedajúca krajina Únie sa snaží o dohodu medzi štátmi, ktoré kvóty odmietajú, a tými ktoré na nich trvajú. Aj preto včera v Prahe rokovali ministri zahraničných vecí V4 so šéfom luxemburskej diplomacie. Všetky tieto krajiny odmietajú kvóty a tvrdia, že nie sme cieľovými krajinami a tak bude ťažké migrantov na našom území udržať.
Veľké štáty však na kvótach trvajú. Podľa agentúry AFP francúzsky prezident Francois Hollande poveril svojho ministra vnútra, aby systém kvót obhajoval. „Dohliadneme na to, aby bol tento mechanizmus účinný, aby jednotlivé krajiny dodržiavali svoje záväzky a aby prijímanie utečencov nebolo len záležitosťou rovnakých štátov,“ povedal Hollande. Financial Times tvrdí, že by malo dôjsť aj k úprave plánu pokút za neprijatie utečencov. Podľa denníka by štáty platili za každého odmietnutého migranta 6 500 eur a odmietnuť by mohli len 30 percent dohodnutého počtu.
Maďari upozorňujú inzerátmi utečencov
Grécka polícia oznámila, že za posledných 24 hodín prekročilo grécku hranicu smerom do Macedónska 8 500 uchádzačov o azyl. Tento rok prišlo zatiaľ do Grécka vyše 260 000 ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou. Chorvátsky minister vnútra Rajko Ostojič povedal, že na summite v stredu vyzve Grécko, aby prestalo púšťať utečencov zo svojej krajiny.
Chorváti migrantov prevážajú na maďarskú hranicu. Takto sa už do Maďarska dostalo za pár dní až 30 000 ľudí. Maďarská vláda už v niektorých blízkovýchodných krajinách varovala inzerátmi ľudí, ktorí chcú ísť do Európy. Inzeráty v arabčine ich varujú, že ak prídu nelegálne do Maďarska, môžu ísť do väzenia. Kampaň bude aj v tranzitných krajinách Európy.