World Air Quality Index sleduje aktuálne znečistenie miest na svete na základe úrovne škodlivých častíc. Aktuálne poskytuje údaje zo 68 krajín, vrátane Slovenska. Najväčším rizikom pre ľudské zdravie sú hlavne automobilové výpary a spaľovanie fosílnych palív. Vďaka interaktívnej mape môžete sledovať, ako sa v priebehu dňa vyvíja znečistenie ovzdušia u vás doma. Ako je na tom vaše mesto?
Merané sú častice s označením PM 2,5, čo vyjadruje veľkosť častíc menšiu než 2,5 mikrometra. Ich inhalácia môže spôsobovať astmu, rakovinu pľúc, kardiovaskulárne problémy či predčasnú smrť. Aktuálny stav znečistenia môžete sledovať na stránke www.waqi.info
Znečistené ovzdušie a Slovensko
Miera znečistenia závisí od zdroja emisií, aj od toho ako pofukuje vietor, či prší. Bezveterné dni s vysokým tlakom bývajú najhoršie. Na Slovensku predčasne umrie kvôli znečistenému ovzdušie ročne vyše 5 800 obyvateľov, čo je 10-krát viac ako úmrtí na cestách.
Popri cezhraničnom prenose máme troch hlavných znečisťovateľov ovzdušia: priemysel, dopravu a lokálne kúreniská (pece, kotle) Najhoršia kvalita ovzdušia je v priemyselných oblastiach ako Košice, „zakúrených“ kotlinách na strednom Slovensku, frekventovaných cestných komunikáciách (Bratislava, Banská Bystrica) a križovatkách s medzinárodnou dopravou (Žilina, Ružomberok).
Čo znamenajú namerané hodnoty
Choroby spôsobené zlou kvalitou ovzdušia:
Mozog
- obmedzuje prietok krvi do mozgu, pretože metabolizmus sa venuje spracúvaniu škodlivín dostávajúcich sa do tela
- ohrozené sú mentálne funkcie, podľa prieskumu sa v lokalitách s vysokým znečistením rodí dvakrát toľko autistických detí a pri starších obyvateľoch dochádza častejšie k výskytu Alzheimerovej choroby
Respiračný systém
- znečistenie podporuje tvorbu alergií a značne komplikuje život ľuďom s astmatickým ochore ním či chronickou bronchitídou
Srdce
- nepravidelný tep či vysoký tlak
- zvyšuje riziko srdcových infarktov
- nižší prietok krvi do srdcového svalu prostredníctvom koronárnych tepien
Pankreas
- ohrození sú hlavne ľudia s diabetickými ochoreniami
Zdroj: www.rabbitair.com
5 možností prevencie
Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA)
1. Ak môžete, bývajte v čistom prostre-dí, teda min. 50 metrov od frekventovanej komunikácie a mimo priemyselnej oblasti
2. Športujte a pite veľatekutín, najlepšie vody aby sa vám organizmus mohol prečisťovať.
3. Trávte čas v čistejšomprostredí, teda v horách, mimo centier miest. Najčistejší vzduch v Európe sme namerali vo Vysokých Tatrách, najlepšie to bolo na Lomnickom štíte. Do hôr treba ísť najmä počas a po imisných epizódach, teda vtedy, keď miesto nášho bydliska najviac zaťažuje znečistené ovzdušie. Čistý vzduch je aj pri mori, ak nie ste v blízkosti frekventovaného prístavu.
4. Ak máte doma lokálne kúrenisko,teda kozub, kachle, pec, kotol, spaľujte v ňom iba dobre vysušené drevo za dostatočného prístupu vzduchu.
5. Pohybujte sa na bicykli alebo verej-nou dopravou. Ak už musíte ísť autom, preferujte nízkoemisné vozidlá, napr. na plynový pohon CNG alebo LPG. Emisne najhoršie sú staršie ako 5-ročné dieselové vozidlá bez fi ltrov na pevné častice DPF.
Živiny, ktoré zabránia nepriaznivému vplyvu znečisteného ovzdušia:
Vitamín B
Zníži výkyvy srdcového tepu, ktoré spôsobujú prachové častice.
Vitamín C
Chráni pred vysokým krvným tlakom, môže pomôcť pri prevencii astmy a s vitamínom E pôsobí ako antioxidant.
Vitamín D3
Znižuje vysoký krvný tlak, zabraňuje zužovaniu cievnych stien a znižuje riziko respiračných ochorení.
Vitamín E
Pomáha imunite a chráni pred voľnými radikálmi.
Omega 3 – mastné kyseliny
Posilňujú kardiovaskulárny systém a znižujú riziko astmy.
Rekordné znečistenie na svete
Jedny z najvyšších úrovní znečistenia ovzdušia dnes dosahuje Indonézia. Je to v dôsledku kombinácie lesných požiarov, toho, že na varenie takmer celý štát používa drevo a priemyselné zóny produkujú kvantum smogu. V meste Palangkaraya bol nameraný index znečistenie ovzdušia šialených 712 bodov.
(nie je nimi len množstvo emisií, ale napríklad aj vplyv slnečného žiarenia či chemické zmeny v prírode)
- umelé a prírodné zdroje
- rôzne znečisťujúce látky
- chemické zmeny
- reakcie na slnečné žiarenie
- vplyv počasia
- pôsobenie povrchových útvarov na Zemi