Na chlapčeka spadla detská hojdačka a privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť. Organizátori masového podujatia si vlastných záchranárov nezabezpečili a zúfalí rodičia tak na pomoc čakali 25 minút. „Popíjalo sa, hrala hudba, ľudia sa bavili. Mama pustila Dominika, aby išiel na hojdačku. Po krátkej chvíli sa drevená konštrukcia zrútila, ako keby bola vyrobená zo zápaliek. Chlapček zostal zakliesnený a museli ho vyťahovať. Celú tváričku mal zaliatu krvou,“ spomína na hrozné okamihy návštevník festivalu a svedok Martin. „Chybou podľa mňa bolo, že na takejto veľkej akcii nebola profesionálna zdravotná služba,“ dodal.
Podľa informácií Nového Času sa chlapcovi do príchodu záchranárov snažil pomáhať lekár, ktorý bol na podujatí súkromne. Majitelia strediska Poráč Park, sa k okolnostiam nešťastia ani k tomu, ako mali zabezpečenú zdravotnú službu, vyjadriť nechcú. „Do skončenia vyšetrovania nebudeme poskytovať informácie. Je nám veľmi ľúto, čo sa stalo,“ poznamenal vedúci strediska Ján Mesarčík.
Rozbitá cesta zdržala záchranárov
Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva zákon neurčuje, že zdravotníci musia byť na verejných podujatiach povinne. „Legislatíva neupravuje zabezpečenie záchrannej zdravotnej služby počas kultúrnych, spoločenských alebo športových verejných podujatí,“ uviedol Peter Bubla. Ako dodal, usporiadateľ podľa zákona zodpovedá za utvorenie vhodných podmienok na uskutočnenie podujatia, za zachovanie poriadku počas jeho priebehu, za dodržiavanie príslušných autorskoprávnych, daňových, zdravotno-hygienických, požiarnych, bezpečnostných a iných právnych predpisov a za umožnenie výkonu dozoru oprávneným orgánom. „V zákone sa však nehovorí konkrétne o záchrannej službe,“ uzavrel P. Bubla.
Ihrisko sa musí kontrolovať
Organizátori podujatia nechcú povedať ani to, či si ihrisko postavili sami, alebo im ho stavala špecializovaná firma. Za bezpečnosť sú však zodpovední oni. „Minimálne raz do roka by mala byť na ihrisku bezpečnostná kontrola, aby sa zistili prípadné nedostatky. Ja ich odporúčam viac. Zameriava sa na to, či sú namazané ložiská, či nie sú uvoľnené skrutkové spoje, poškodené oporné laty. Všetko sa musí evidovať v knihe prevádzky ihriska, kde sa majú chyby evidovať s návrhom na ich odstránenie a zapísať sa má aj to, kedy bola chyba odstránená a v akom rozsahu. Robiť to musí len človek, ktorý na to má oprávnenie. Často sa však stretávam s tým, že prevádzkovú knihu majitelia ihrísk vôbec nemajú,“ povedal Miroslav Drobňák zo spoločnosti Mida Slovakia, ktorá sa zaoberá výstavbou a údržbou ihrísk.