O čosi skôr dostal líder víťaznej strany nedeľňajších predčasných parlamentných volieb oficiálne poverenie na zostavenie vlády, ktorej zloženie bude známe už v utorok. Tsiprasovi už telefonovali viacerí poprední zahraniční predstavitelia vrátane najvyššieho činiteľa Európskej únie Donalda Tuska či nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá so staronovým šéfom gréckej vlády hovorila telefonicky.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Ľavicovú stranu Syriza podporilo v predčasných parlamentných voľbách, ktorých dejiskom bolo Grécko v nedeľu, 35,5 percenta oprávnených voličov, čo v prepočte na mandáty predstavuje 145 kresiel v 300-člennom parlamente.
Prah zvoliteľnosti prekročilo a do zákonodarného zboru sa dostalo aj ďalších sedem strán. Konzervatívna Nová demokracia (Nea dimokratia, ND) získala 28,9 percenta, teda 75 parlamentných kresiel.
Ultrapravicový Zlatý úsvit (Chrysi Avgi) podporilo 6,99 percenta voličov (18 kresiel), Panhelénske socialistické hnutie PASOK získalo 6,28 percenta (17 kresiel) a Komunistická strana Grécka (KKE) 5,55 percenta (15 kresiel). Do parlamentu sa dostalo aj proeurópske centristické hnutie To Potami (Rieka) so ziskom 4,09 percenta hlasov (11 kresiel), pravicovo populistická strana Nezávislí Gréci s 3,69 percentami (10 kresiel) a Zväz centristov (Enosi Kendroon) s 3,43 percentami odovzdaných hlasov (9 kresiel).
Novú koaličnú vládu vytvoria spoločne so Syrizou ešte pravicoví populisti zo strany Nezávislí Gréci Panosa Kamenosa. Znamená to, že nový vládny kabinet bude mať v parlamente, ktorého ustanovujúce zasadanie sa uskutoční 1. októbra, majoritu 155 kresiel.