Oznámila to v utorok panarabská televízia al-Arabíja. Nové skutočnosti vyplynuli z dokumentov, zhabaných americkými silami po zásahu v pakistanskom Abbottabade, pri ktorom v roku 2011 zahynul bin Ládin. Obe strany začali podľa nich udržiavať úzke kontakty v 90. rokoch.
Členovia al-Káidy sa mohli bez problémov pohybovať na území Iránu a v roku 2006 sa dokonca uvažovalo o otvorení pobočky organizácie v Teheráne. Tieto plány sa však napokon nerealizovali kvôli vysokým finančným nákladom, odhalil arabský denník Ašark al-Awsat vychádzajúci v Londýne.
Samotný bin Ládin ale napriek udržiavaniu vzťahov s Teheránom zaujímal k tejto šiitskej regionálnej mocnosti obozretný postoj. Svojich stúpencov z radov sunnitských extrémistov preto varoval, že Irán môže byť napokon medzi tými, ktorí sa ich pokúsia zapredať, uvádza sa v dokumentoch.
Americký expert na boj proti terorizmu Paul Krishnak potvrdil, že Teherán bol dôležitým článkom v systéme financovania pobočiek al-Káidy v Pakistane a Afganistane. Podľa neho to dokazuje skutočnosť, že ministerstvo financií USA zmrazilo vklady šiestim predstaviteľom al-Káidy nachádzajúcim sa na území Iránu.