Európska komisia (EK) v utorok večer privítala rozhodnutie Rady EÚ v zložení ministrov vnútra, ktorá aj napriek odmietavým postojom niektorých členských štátov prijala dôležité rozhodnutie o premiestnení 120.000 utečencov z Talianska, Grécka a ďalších krajín EÚ, ktoré sú alebo môžu byť priamo dotknuté utečeneckou krízou.
Rozhodnutie ministrov vnútra, s výnimkou zástupcov Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska a pri zdržaní sa Fínska, bolo prijaté do troch týždňov, odkedy EK predložila príslušný legislatívny návrh.
Komisia privítala úsilie členských krajín pri dosiahnutí tohto výsledku a ocenila prácu luxemburského predsedníctva v EÚ, ktorého úlohou bolo viesť rokovania ministrov a snažiť sa dospieť ku dohode. EÚ je po rozhodnutí ministrov vnútra pripravená premiestniť v najbližších dvoch rokoch celkovo 160.000 ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu. Komisia oznámila, že spolu s príslušnými agentúrami EÚ a členskými štátmi bude koordinovať tento mechanizmus priamo v teréne. Komisia vo svojom stanovisku pripomenula, že konzistentne a nepretržite pracovala na tom, aby bolo možné prijať spoločnú európsku odpoveď na súčasnú utečeneckú krízu, pričom premiestňovanie utečencov je súčasťou uceleného prístupu na riešenie prebiehajúcej utečeneckej krízy. Od ministrov vnútra sa teraz očakáva, že posunú ďalej aj ďalšie návrhy EK, vrátane vytvorenia európskeho zoznamu bezpečných krajín a reformy dublinského systému. Ministri budú o týchto otázkach rokovať na najbližšom zasadnutí rady, ktoré sa bude konať 8. októbra v Luxemburgu.
EK zdôraznila, že paralelne s tým sa EÚ musí venovať príčinám utečeneckej krízy. Určitý posun vpred sa očakáva na stredajšom summite predsedov vlád a hláv štátov, ktorí prediskutujú hlavné kroky, ktoré sú nevyhnutné v reakcii na nestabilitu pomerov v blízkom susedstve EÚ. Komisia v tejto súvislosti pripomenula, že aj naďalej bude v rámci tejto agendy úzko spolupracovať s Európskym parlamentom, Radou EÚ a všetkým 28 členskými štátmi únie, ako aj s kľúčovými tretími krajinami, akými sú napríklad Srbsko a Turecko.