Sú šťavnaté, ľahko sa skladujú a hlavne sú doslova nabité látkami prospešnými pre naše zdravie.
Sú červené jablká zdravšie ako zelené?
- Áno. Červené odrody (napr. Braeburn) obsahujú asi 20 mg vitamínu C, zelené (napr. Granny Smith) oproti tomu 4 mg. Látka, ktorá zafarbí šupku načerveno (antokyanín), je tiež zdravá - chráni bunky pred starnutím.
- Mimochodom, staré odrody jabĺk, ktoré už v bežnej obchodnej sieti ani nenájdete, sú zdravšie. Obsahujú viac vitamínu C - síce sú preto menej sladké, ale zato aromatickejšie. Veľkosť jabĺk nehrá vzhľadom na ich výživovú hodnotu žiadnu rolu.
Je vosk na jablkách škodlivý?
Niektoré druhy (napr. Jonagold) tvoria prírodnú tukovú vrstvu ako ochranu pred hmyzom a vyschnutím. Tá nie je škodlivá. Dovážané jablká majú niekedy voskovú vrstvu (napr. zo šelaku). Tento umelý vosk sa nepovažuje za škodlivý.
Skutočne sa v šupke nachádza tak veľa vitamínov?
Áno! Olúpané jablká majú len spolovice toľko balastných látok (vlákniny), vitamínu C a železa. Preto vždy jesť neolúpané (a umyté).
Koľko odrôd jabĺk existuje?
Na svete je ich asi 30 000! Ale len niečo vyše 1 000 z toho rastie u nás a len asi 20 odrôd sa pestuje pre obchod.
Prečo sú také zdravé?
Angličania hovoria: Jedno jablko denne a nemusíte ísť k lekárovi. Rastlinná látka kvercetín v šupke zadržuje voľné radikály, ktoré môžu viesť k rakovine. Vláknina - pektín znižuje cholesterol, podporuje trávenie, znižuje riziko ochorení krvného obehu a vápenatenia ciev. V jablku sa nachádzajú dôležité minerály - železo, fosfor, kálium, kalcium, magnézium, a k tomu vitamíny C, E, B1 a B2.
Odkiaľ pochádzajú jablká?
Z tých, ktoré sa dajú u nás kúpiť, je veľká časť zo Slovenska, ale dovážajú sa tiež z Talianska, Holandska, Francúzska a Nového Zélandu.
Obľúbené odrody
Braeburn
Chuť: sladkokyslastá, veľmi šťavnaté
Farba: žltozelená, do 2/3 oranžovočervená
Drží rekord v obsahu vitamínu C - 20 mg na 100 g. Vhodné do koláčov, ako šťava aj na priamu konzumáciu.
Granny Smith
Chuť: podmanivá, jedno z najkyslejších jabĺk
Farba: trávovozelená
Pochádza z Austrálie, na dozretie potrebuje teplú klímu. Používa sa ako občerstvenie a na pečenie, lebo sa nestane kašovitým.
Gala
Chuť: sladká a príjemná
Farba: ohnivočervená, žltá dužina
Bolo vyšľachtené v roku 1934 na Novom Zélande. Malé jablko, chutí surovo, hodí sa do štrúdle.
Pink Lady
Chuť: sladkokyslá, chrumkavá dužina
Farba: ružovkasto-zelená
Veľmi populárna nová odroda vyšľachtená v Austrálii.
Golden Delicious
Chuť: veľmi sladká a ľahko korenistá
Farba: svetlozelená, žltá
Najčastejšie pestovaná odroda jabĺk na svete.
Jonagold
Chuť: sladkokyselkavá, šťavnaté a aromatické
Farba: na slnečnej strane žiarivo červená
Veľké jablko na občerstvenie, tiež na varenie a pečenie. Ak leží príliš dlho, zhnije.
Ľahké recepty
Jablkové pyré
Ošúpte kilo jabĺk a nakrájajte na kúsky. Umyte jeden bio citrón, vytlačte ho a odlúpnite kúsok kôry. Všetko zmiešajte s jablkami. Pridajte 5 polievkových lyžíc vody, kúsok škorice, 4 polievkové lyžice cukru. Zavarte v hrnci a duste prikryté na miernom ohni 15 minút. Vyberte škoricu a citrónovú kôru a z jabĺk spravte pyré. Ešte raz dochuťte cukrom.
Jablkové čipsy
Priveďte do varu 150 g cukru v 150 ml vody. Umyte 2 menšie jablká, odstráňte jadierka a nakrájajte na plátky. Tie ponorte na 2 minúty do vody s cukrom, potom vyberte a položte na plech prikrytý papierom na pečenie. Vo vopred rozohriatej rúre nechajte schnúť cca 1 hodinu pri 120 stupňoch. Plátky potom ihneď odstráňte z papiera na pečenie a nechajte vychladnúť na mriežke.