Polícia ešte v máji prijala oznámenie od dvojice mestských poslancov, ktorí disponovali nahrávkami s poradcom primátora Romanom Holešom. Policajný vyšetrovateľ z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) preto začal trestné stíhanie vo veci.
Kauza, ktorá dospela až na stôl kriminalistov, môže mať zaujímavé vyvrcholenie. „Ak je tu minimálne podozrenie z korupcie, poslanci by mali v prvom rade rozhodnúť o tom, či vykonaný proces (hlasovanie o riaditeľoch - pozn. red.) nezrušia a či nezačnú proces nový,“ povedal pre Nový Čas právnik Marek Benedik. Poslanci, ktorí by boli súčasťou policajného vyšetrovania, by sa pri prípadnom hlasovaní stali spolupáchateľmi. „Určite sa to netýka tých, ktorí sa hlasovania zdržia alebo budú hlasovať proti. Nemožno však vylúčiť, ak sa preukáže, že do- šlo k spáchaniu trestného činu, že spolupáchateľmi alebo inými účastníkmi na trestnej činnosti budú tí z poslancov, ktorí sa na údajnej korupcii podieľali, resp. mali o nej vedomosť. Potom by ich hlasovanie bolo možné považovať za súčasť skutku trestného činu korupcie,“ vysvetlil Benedik a dodal: „Osobne si myslím, že bude problém preukázať korupciu. Je totiž potrebné odlíšiť legitímne politické vyjednávanie o deľbe podielu na moci od skutočnej korupcie.“ Aj kvôli vyšetrovaniu žiada najpočetnejší Bratislavský klub (14 členov), aby primátor materiál stiahol a o voľbe riaditeľov sa nerozhodovalo.
Primátor: Od nahrávky dávam ruky preč
„V súvislosti s nahrávkou opakujem, že som nikdy nedal nikomu mandát na rokovania v tomto smere a ani som o tejto aktivite môjho poradcu nevedel. Dozvedel som sa o tom až z médií a nechcem byť súčasťou týchto účelových hier. Mediálna kampaň, ktorej sme teraz svedkom, je dôkazom toho, že politické a záujmové skupiny v Bratislave majú skutočne veľké očakávania a túžba po moci a peniazoch je zakorenená veľmi hlboko,“ povedal Ivo Nesrovnal. Po prevalení aféry s nahrávkou Roman Holeš dobrovoľne z postu poradcu primátora odstúpil.
Transparency odhalila vážne nedostatky
Mesto sa v tlačovej spáve vyjadrilo, že v spojitosti s výberovými konaniami komisia potvrdila transparentný proces a priebeh konaní. „Potvrdila to aj Transparency International Slovensko (TIS) v hodnotiacej správe,“ píše sa v stanovisku. Tlačové oddelenie mesta uviedlo iba pozitíva vyzdvihnuté TIS ako zverejňovanie životopisov či zorganizovanie verejného vypočutia. Priznali, že proces mal aj chyby, z ktorých sa vedia poučiť, na rozdiel od pozitív ich však neuviedli. „Vážnymi mínusmi bolo neschválenie presných kritérií na výber manažérov, neexistencia diskusie o kvalitách kandidátov v komisii, utajovanie hlasovania členov komisie o kandidátoch, aj nepredloženie sľubovaného auditu integrity uchádzačov primátorom. Tieto nedostatky zúžili výber na súťaž krásy, ktorá podporuje zákulisné politické dohody. Na základe nedostatkov výberového procesu preto poslancom mesta, ktorí budú o šéfoch firiem hlasovať, odporúčame dobre zvážiť, či sa vôbec budú riadiť odporúčaniami výberovej komisie,“ dodala Transparency.