Už viac ako rok Sean Yuen na bicykli križuje Európu. V Trnave si po 120 najazdených kilometroch postavil stan. To, čo po tom zažil, sa mu ešte nikdy v živote nestalo. Zachránilo ho to, že ovláda bojové umenie. Sean Yuen dorazil do Trnavy neskoro večer. Postavil si stan pri sídlisku Družba. Keď sa už chystal na odpočinok, napadla ho štvorica mužov, ktorí si mysleli, že je imigrant. „Vysvetľoval som im, že som len cudzinec, ktorý cestuje na bicykli Európou a tu si chcem oddýchnuť,“ hovorí šokovaný mladík. Partia však nepočúvala a fyzicky ho napadla.
„Udreli ma do čela, kopali po celom tele, roztrhali mi stan a kričali ako šialení. Bál som sa o život,“ opisuje Sean. Vzápätí zrejme partii došlo, že Sean nie je prisťahovalec, tak ho so slovom sorry nechali tak a odišli. O desať minút sa však jeden z nich vrátil. „Kládol mi zvláštne otázky, či chcem sex, a potom si chcel požičať bicykel s tým, že mi ho ráno vráti. Keď zistil, že bicykel je priviazaný o strom, tak ma začal opäť napádať. Bránil som sa, pretože viem bojové umenie. Keď videl, že sa biť nenechám, tak odišiel,“ dodáva Sean.
Cyklista potom rýchlo zbalil veci a pobral sa do bezpečia. Na polícii však útok nenahlásil. Incident videl aj muž zo sídliska. „Tí chlapi boli zrejme ožratí, správali sa veľmi arogantne, bili ho a kopali. Číňan bol veľmi slušný,“ hovorí Dávid (35). Podľa miestnych je sídlisko Družba okupované vandalmi: „Je tu taká partia, ktorá rýpe do každého, nič im nie je sväté.“ Polícia však v lokalite nezaznamenala mimoriadne výtržnosti.
„Sem-tam sa tam niečo stane, ale tak ako niekde inde. Toto je úplne individuálny prípad, keď niekto zaútočil na človeka, mysliac si, že je imigrant. Nič také, čo by nasvedčovalo tomu, že by tam boli ľudia, ktorí inklinujú k rasovej neznášanlivosti, neevidujeme,“ povedal zástupca náčelníka Ivan Ranuša. Turista z Honkongu pokračuje vo svojej ceste Európou a nad svojím zážitkom sa už dokáže pousmiať. „To, čo sa mi stalo na Slovensku, som nikde v Európe nezažil, a verím, že už ani nikdy nezažijem,“ dodal na záver Sean.