Mladé dievča žijúce v Británii sa snažilo schudnúť. Kvôli tomu pila tri šálky zeleného čaju denne. Zrazu jej začalo byť zle – trpela závratmi, bolesťami žalúdka a bolesťami kĺbov. Preto zašla na pohotovosť. Lekár si myslel, že ide o infekciu močových ciest a poslal ju domov s antibiotikami.
Zdravotný stav tínedžerky sa však zhoršil po tom, ako po druhý raz užila predpísané lieky. Lekári v nemocnici v Birminghame si mysleli, že má žltačku – napovedali tomu dožlta sfarbené očné bielky. Jej stav sa však rapídne zhoršoval, bol dokonca kritický. Doktori predpokladali, že ide o žltačku, opuch alebo zápal pečene.
Hepatitídu (žltačku) môže spôsobiť vírus, ale aj škodlivé látky, napríklad alkohol. Mladé dievča však odmietalo, že by pila alkohol. Priznala, že jedla maximálne lieky od bolesti. A takisto necestovala do zahraničia, kde by sa nakazila vírusom. Nedostala krvnú transfúziu. Potom sa však priznala, že pila čínsky zelený čaj na zníženie hmotnosti. Cez internet si kúpila dve balenia po 100 vrecúšok čaju v každom z nich.
Lekári dievčati konečne odhalili príčinu problémov. Tínedžerke čaj zakázali a okamžite začali s liečbou. Opuch pečene sa zlepšil. Po niekoľkých dňoch dievča prepustili z nemocnice. O dva mesiace neskôr sú výsledky pozitívne – funkcie pečene sú opäť v normále.
Vyšetrovaním sa zistilo, že dievčaťu spôsobil problémy Čajovník čínsky (Camellia sinensis). Práve lístky tohto keru sú základom čaju. Okrem čaju sa výťažky tejto rastliny používajú aj v tabletkách na chudnutie. Priveľké množstvo môže spôsobiť poškodenie pečene, niekedy dokonca veľmi ťažké. Ako píše britský denník Daily Mail, v minulosti zaznamenali už niekoľko prípadov. V najhorších prípadoch museli lekári transplantovať pečeň, ba dokonca sú známe aj úmrtia.