Väčšina z utečencov v krajine nezostáva a odchádza do Maďarska. Chorvátsko napadlo Srbsko za údajné úmyselné posielanie utečencov na jeho územie, ale samo čelí kritike Maďarska. Chorvátske úrady údajne prepravujú migrantov zase do jeho prihraničných oblastí. Podľa slov chorvátskeho ministra vnútra Ranka Ostojiča by Srbsko malo posielať utečencov priamo do Maďarska a prestať s ich týraním, napísala tlačová agentúra APA. Situácia v Slovinsku je pokojná, ale podľa agentúrnych správ to tak dlho nezostane.
Do krajiny mieria tisíce utečencov z Macedónska. Maďarské južné hranice budú strážiť tisíce vojakov s obrnenými transportérmi a tankmi. Situáciu na európskych hraniciach by mali upokojiť tzv. hot spoty. Európska komisia ich chce zriadiť v priebehu novembra. Mali by byť najmä v Grécku, Taliansku či Bulharsku. Na týchto bodoch identifikujú a zaregistrujú migrantov a odoberú im odtlačky prstov. Na troch gréckych ostrovoch v Egejskom mori vzniknú hot spoty už do konca októbra. Informovali o tom francúzske elektronické médiá s tým, že ide o ostrovy Lesbos, Kos a Leros.
Ako utečenci rozkmotrili susedov
Maďarsko – Slovinsko: Krajiny rozdelil názor na plot. Slovinci tvrdia, že medzi dve krajiny EÚ plot nepatrí.
Maďarsko – Chorvátsko: Maďari obviňujú Chorvátov z toho, že schválne prevážajú utečencov k ich hraniciam
Srbsko – Chorvátsko: Zatvorili svoje hraničné priechody a Chorváti púšťajú len kamióny s potravinami. Srbi môžu vojsť do Chorvátska len cez Bosnu a Maďarsko.