"Dodávame však, že pri riešení migračnej krízy je pre dlhodobé uplatňovanie solidarity potrebné dodržiavať pravidlá ochrany štátu a vlastnej bezpečnosti, pričom tými základnými sú ochrana vonkajších hraníc a dodržiavanie azylových procedúr, v čom sa iste zhodujeme s našimi americkými partnermi počas rokovaní v USA," konštatoval Stano.
Ako v piatok uviedlo americké veľvyslanectvo, Spojené štáty vítajú úsilie Európskej únie nájsť komplexné a koordinované riešenie migračnej krízy, ktoré zaručí ochranu životov, dodržiavanie ľudských práv a zodpovedajúcich postupov pri preverovaní a registrácii. Za rozhodujúce pri tom považuje udržanie jednoty.
Zároveň vyzvalo politikov, aby sa pri diskusiách Európanov vyvarovali rétoriky, ktorá vyvoláva obavy a nedorozumenia a posilňuje extrémistov. "Žiadame predstaviteľov vlády, aby zapojili do riešenia tých členov spoločnosti, ktorí na túto humanitárnu výzvu reagujú so súcitom a veľkorysosťou. Očakávame konkrétne plány vlády, ktoré preukážu solidaritu s úsilím obyvateľov Slovenska, podieľajúcich sa na zaistení humanitárnych potrieb," uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení.
Zároveň pripomenulo, že Spojené štáty sú s viac ako 4 miliardami USD najväčším darcom humanitárnej pomoci. Okrem toho v budúcom roku príjmu 85 000 utečencov z celého sveta, vrátane 10 000 zo Sýrie.