Peter Sagan (25) sa pred majstrovstvami sveta v cestnej cyklistike v americkom Richmonde (štart o 15.00 h SELČ) odmieta púšťať do debát o tom, kto by mohol získať dúhový dres a do polemík, či bude trať vyhovovať viac klasikárom, šprintérom, alebo iným typom jazdcov. Napriek tomu sú záverečné kilometre ako šité pre neho.
Slovenský cyklista tímu Tinkoff-Saxo však dobre vie, že do záveru 261,4 km dlhej trate sa najskôr musí dostať. Bez problémov a v jazdeckej pohode. V trojici s bratom Jurajom (26) a Michaelom Kolářom (22) to bude mať podstatne ťažšie ako lídri osem- či deväťčlenných tímov Španielska, Kolumbie, Belgicka, Talianska, Holandska, Francúzska alebo Austrálie.
„Je to tak každý rok,“ povedal Sagan. „Nie sme reprezentácia, ktorá by diktovala preteky. Musíme jazdiť pri sebe a ak by mal niekto problém, napríklad technický, môžeme si pomôcť. Napríklad vymeniť koleso alebo bicykel. Pretože na tých pavé úsekoch s dlažobnými kockami to môže byť pekná mela, ak sa niečo prihodí. A hlavne treba jazdiť vpredu. To je všetko, čo môžeme robiť,“ naznačil slovenskú taktiku Peter Sagan, ktorý sa veľmi obratne vyhýba špekuláciám o svojej pozícii favorita či o svojich súperoch.
„Nezáleží na tom, ako to vidím, alebo nevidím ja, pretože to je len strata času. Každý rok je to iné a každý rok - alebo teda aspoň posledné dva, tri - nevyhrávajú favoriti. Takže hovoriť o tom je nanič,“ tvrdí Sagan. Slovenský cyklista si myslí, že 16-kilometrový okruh v Richmonde, ktorý pretekári absolvujú 15-krát, je náročný a postará sa o zaujímavé a napínavé preteky. „Na začiatku tam je priestor na oddych, ale posledných päť kilometrov pred cieľom je veľmi tvrdých. Pripomína to Flámsko, aj keď stúpania sú krátke, ale na kockách to budú technicky náročné výjazdy. A finiš je veľmi, veľmi ťažký, takže si myslím, že to budú pekné majstrovstvá sveta,“ dodal Sagan.
Jazdcov od štartu pri Richmondskej univerzite privedie na 16-km okruh spájací úsek dlhý 18 km. Na okruhu bude rozhodujúca záverečná štvrtina trate, kde sú tri krátke stúpania, prvé dve na dlažobných kockách (tzv. pavé). Prvé stúpanie Libby Hill Park má 215 m a priemer 8 %. Najťažšie je druhé stúpanie na 23. ulici, ktoré má 185 m, priemerný sklon 12 % a takisto sa pôjde na kockách. Posledným je takmer 300-metrový asfaltový výstup na Governor Street a z neho je do cieľa už len 700 metrov, ktoré vedú vo veľmi miernom stúpaní.