Reč je o zvýšení dani z nehnuteľností až o 100 percent! Regionálne združenie mestských častí Bratislavy navrhlo úpravy, ktoré sa týkajú stavieb na pôdohospodársku produkciu a bývanie, bytov, nebytových priestorov a stavebných pozemkov.
Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej odborníci už dlhšie upozorňujú na nízku úroveň sadzieb dane z nehnuteľností a jej neefektívny výber. Dospeli preto k dvom základným oblastiam opatrení. „Prvým je zabezpečenie efektívneho výberu dane z nehnuteľnostíprostredníctvom kontrol úplnosti objektov podliehajúcich tomuto zdaneniu. Druhým opatrením je úprava sadzieb dane z nehnuteľností, ktoré sa od roku 2012 nemenili,“ povedala hovorkyňa. Po novom by mal napríklad majiteľ bytu s priemernou rozlohou 67 m2 zaplatiť daň 54 eur. Súčasných 27 eur je podľa odborníkov veľmi nízka suma vzhľadom na pomer cien nehnuteľností. Úpravy sa majú dotýkať aj stavebných pozemkov. Problematickými však zostávajú čierne stavby, ktorých sa zvýšenie sadzby dane za stavebné pozemky netýka. Regionálne združenie preto požiada magistrát o výklad možností na iniciovanie legislatívnych zmien, aby sa zvýšenou sadzbou mohli zdaňovať aj pozemky pod čiernymi stavbami.
Mysleli aj na dôchodcov
„Sme si vedomí potrieb obyvateľov Bratislavy, ktorí chcú vyššiu úroveň služieb, kvalitnejší verejný priestor a priaznivejšie prostredie, preto sme sa snažili nájsť čo najvhodnejšie riešenia a navrhnúť aj úľavy pre najzraniteľnejších občanov, teda dôchodcov,“ povedal Ján Mrva, starosta mestskej časti Vajnory. Zmena by sa mala týkať vekovej hranice na poskytnutie daňovej úľavy. Navrhujú ju znížiť zo 70 na 62 alebo 65 rokov, čo predstavuje viac ako 30 % celkového počtu daňovníkov. „Podľa predbežných výpočtov by mesto získalo približne 9 miliónov eur. Na úľavách by však dôchodcovia ušetrili 2 milióny eur. Predpokladaný celkový efekt tak predstavuje zhruba 7 miliónov eur, pričom polovica z tejto sumy by išla do rozpočtov mestských častí,“ povedala tlačová tajomníčka Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy Alžbeta Klesnilová. Návrh už majú na stole mestské časti, ktoré ho musia prerokovať. Jeho konečnú podobu však odklepnú až poslanci mestského zastupiteľstva.
Kam poputujú vaše peniaze?
- dopravná infraštruktúra
- čistota mesta
- zvýšenie bezpečnosti občanov
- podpora verejných služieb
Anketa: Kedy by ste boli ochotní platiť vyššiu daň?
Gejza (75), Bratislava
Nie som ochotný platiť vyššiu daň. Ak to zvýšia, mali by investovať do ciest a do dopravy. S posunutím vekovej hranice na poskytnutie daňových úľav súhlasím.
Marián (39), Bratislava
Pripadá mi to ako daň z dane. V žiadnom prípade nie som ochotný platiť. Ak chcú šetriť peniaze, nech si skresajú vlastné výdavky. Tie peniaze by mali ísť deťom.
Lucia (25), Bratislava
Ak by som mala platiť vyššie dane, tak by sa z nich malo zveľaďovať mesto. Prijala by som viac zelených plôch a krajšie miesta pre deti okolo tých nehnuteľností.