Nemecko sa pritom tento rok pripravuje na prijatie 800.000 ľudí. Vyjadrenia nemeckého prezidenta - ktorý má prevažne reprezentatívnu úlohu, ale jeho slová majú morálnu váhu - zrejme vyvolajú búrlivú debatu o tom, koľko prisťahovalcov sa môže začleniť do nemeckej spoločnosti.
"Chceme pomôcť. Máme veľké srdce. Ale existuje hranica toho, čo môžeme urobiť," uviedol v nedeľu večer v prejave Gauck, bývalý aktivista za ľudské práva v komunistickom východnom Nemecku. "Naše možnosti prijať ľudí je obmedzená, hoci nevieme, kde sú tie limity," dodal prezident, ktorého v pondelkovej správe citovala tlačová agentúra Reuters. Gauck použil opatrnejší tón než kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyhlásila, že Nemecko si dokáže poradiť s rekordným prílevom migrantov z Blízkeho východu a častí Afriky. Gauckove vyjadrenia prišli v čase, keď už medzi žiadateľmi o azyl v Nemecku silnie napätie.
V nedeľu utrpelo zranenia 14 ľudí, keď vypukla bitka medzi dvoma súperiacimi skupinami v utečeneckom centre v západonemeckom meste Kassel, v jeho časti Calden, informovala polícia. Utečenci sú tam ubytovaní v stanoch, postavených na nevyužívanom vojenskom letisku. Odborový zväz zastupujúci nemeckých policajtov navrhol, aby boli utečenci rozdeľovaní podľa náboženstva - bol by to pokus znížiť riziko konfliktu.
Merkelovej popularita prudko klesla pod vplyvom toho, ako kancelárka pristupovala k utečeneckej kríze. Ukázali to cez víkend výsledky dvoch prieskumov verejnej mienky. Naznačili posun v náladách obyvateľov v najľudnatejšej krajine Európskej únie.
Spolková vláda minulý týždeň odsúhlasila, že na budúci rok poskytne 16 spolkovým krajinám približne štyri miliardy eur, ktoré majú pomôcť poryť náklady na starostlivosť o utečencov.