Pred desiatimi rokmi, keď chcel manželke masírovať šiju, sa mu začala triasť ruka a diagnóza bola nekompromisná. Nevyliečiteľná Parkinsonova choroba, ktorou na Slovensku trpí 20-tisíc ľudí. Po deviatich rokoch užívania liekov mu minulý rok voperovali neurostimulátor a kvalita jeho života sa podstatne zlepšila.
Leonardove príznaky sa postupne zhoršovali a po dvoch rokoch neistoty mu v roku 2005 nakoniec diagnostikovali toto závažné ochorenie. Nakoľko pracoval pre medzinárodnú automobilku a väčšinu práce odvádzal na počítači, stával sa práceneschopným. „Nevedel som hýbať myšou, nemohol som kontrolovať pohyb svojich rúk, bolo to hrozné,“ opisuje svoje každodenné boje nielen v práci ale aj doma. „Neurostimulátor som dostal po deviatich rokoch od diagnostikovania v máji 2014. Zlepšenie je neuveriteľné, v ničom ma to neobmedzuje. Po stlačení tlačidla sa trasenie ako keby vypne,“ znejú už jeho veselšie slová zo súčasnosti.
Z medicínskeho hľadiska je Parkinsonova choroba vážnym neurologickým ochorením a jej príčinou je odumieranie nervových buniek produkujúcich dopamín, ktorý koordinuje pohyb a činnosť svalov. „Je to najmä progresívna a zhoršujúca sa choroba. Pacienti strácajú schopnosť starať sa sami o seba, tratia tak v práci, ako vo voľnom čase. Mnohí pacienti s Parkinsonom následne trpia depresiou,“ vysvetľuje chorobu, ktorou trpí asi milión Európanov, neurológ Peter Valkovič. Toto ochorenie sa dá tlmiť liekmi (často ide o troj až štvorkombináciu liekov), alebo si necháte zaviesť spomínaný neurostimulátor. „Pacient si vie prístroj zapínať a vypínať sám podľa toho, ako sa cíti. Lieky však bude brať, aj keď v nižšej miere, doživotne,“ dodáva docent Valkovič.
Ako sa implantuje?
Ide o náročnejší chirurgický zásah. Prebieha vo dvoch fázach. Umiestnenie elektród do mozgu je vypočítané podľa špeciálneho softvéru a prebieha v lokálnej anestéze. Lekári totiž musia priebežne sledovať jeho motorické a kognitívne schopnosti. Musí teda vedieť napríklad vymenovať mesiace alebo hýbať rukou podľa pokynov lekárov. Následne sa zavedie pod kľúčnu kosť neurostimulátor. Táto fáza už prebieha v celkovej anestéze.
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií
Príznaky Parkinsona
- fyzický tras
- porucha rovnováhy
- porucha čuchu
- depresia
- stuhnutosť
- problémy s rečou
Ako neurostimulátor funguje?
Implantovaný neurostimulátor vysiela elektrické impulzy, ktoré prostredníctvom elektród zavedených v mozgu ovplyvňujú špecifické jadrá mozgu zodpovedné za koordináciu pohybu.
1. Vodiče a elektródy
- zavádzajú sa mozgu a vedú elektrické impulzy
2. predĺženie
- je spojenie medzi elektródami a neurostimulátorom
3. neurostimulátor
- vysiela elektrické impulzy a je voperovaný pod kľúčnu kosť
4. ovládanie pre pacienta
- pacient vie ovládať niektoré funkcie neurostimulátora ako jeho zapnutie a vypnutie
Tu vám ho voperujú
- Univerzitná nemocnica Bratislava
- Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
- Fakultná nemocnica F.D. Roosewelta v Banskej Bystrici