Dominik († 24) trpel od ôsmeho mesiaca života detskou mozgovou obrnou, nikdy nestál na vlastných nohách, bol bezvládny a celé dni trávil v posteli. Mladíka držal pri živote dýchací prístroj. V sobotu sa však jeho boj skončil. Podľa vyšetrovateľov mu otec vzduchovú ventiláciu odpojil a nechal ho umrieť.
O Dominikovom úmrtí sa ako prvý dozvedel sused Jerguš. „Stál som pred bytovkou. Z vchodu vyšiel Dominikov otec a povedal mi, že jeho syn je mŕtvy, aby som zavolal pohrebnú službu. Keď som chcel volať záchranku, poznamenal, že to je zbytočné, lebo Dominik už dve hodiny nemá prívod kyslíka,“ prezradil zdesený sused. „Išiel som sa s ním presvedčiť do bytu, či je to naozaj pravda. Mladík ležal na posteli bez známok života,“ dodal Jerguš, ktorý predsa len zavolal záchranku: „Podľa ich pokynov som sa snažili mladíka oživiť, ale nedarilo sa mi to. Potom prišli profesionálni záchranári a, bohužiaľ, aj oni boli neúspešní. Neskôr mi jeden z kriminalistov povedal, že moje úsilie bolo márne, lebo v čase, keď som s ním začal, už bolo neskoro.“ Susedia tvrdia, že otec javil známky požitia alkoholu. Nie je však jasné, či si vypil pred smrťou syna, alebo až po nej.
Prečo Jozef synovi odpojil prístroje, nevysvetlil. „Pôsobil veľmi zmäteným dojmom. Prechádzal z miestnosti do miestnosti a nič nehovoril. Keď prišli policajti, odišiel som,“ poznamenal Jerguš. On ani ostatní susedia nerozumejú, prečo k tragédii došlo. „Rodičia sa o Dominika vzorne starali. Brávali ho na dovolenky, často s ním chodievali na dvor. Otec ho nosil na rukách. Musel to byť skrat, iné vysvetlenie nemám. Mamu však pred dvoma týždňami hospitalizovali na psychiatrii. Kvôli čomu, to som sa nedozvedela,“ podotkla ďalšia suseda. Mladý muž vážil v čase smrti len 19 kg. Jeho otec je v policajnej cele. „Bol podaný návrh na jeho vzatie do väzby. V prípade, že ho súd uzná vinným, hrozí mu 20 – 25 rokov väzenia,“ uzavrela prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.
Eutanázia je u nás nelegálna
Eutanázia nie je na Slovensku povolená a v prípade jej vykonania ide o trestný čin. Vo svete je niekoľko štátov, ktoré ju majú povolenú - napríklad Holandsko, Švajčiarsko, Albánsko či Luxembursko. Minulý rok ju v prípade detí povolilo Belgicko. O dobrovoľný odchod zo života môžu požiadať aj ľudia v Kolumbii či v americkom štáte Oregon. Na najznámejšej švajčiarskej klinike Dignitas ročne dobrovoľne odíde zo sveta asi 200 ľudí. Na Slovensku možno človeka odpojiť od prístrojov až potom, keď nastane mozgová smrť.
Je to bezvýchodisková situácia
Róbert Máthé, klinický psychológ: „V prípadoch, keď sa jedná o dlhodobo ležiaceho pacienta a ak je nízka šanca na zlepšenie jeho stavu, mohol otec konať v zmysle predstavy, že mu pomôže, resp. že ukončí trápenie rodiny. Je to určitý druh eutanázie, ktorá je síce u nás diskutovaná, avšak nie je v súlade s našou legislatívou. Tato rodina bola podľa všetkého dlhodobo vystavovana extrémnym stresom, a tak mohlo ísť o skratové konanie v dôsledku totálneho citového a asi aj fyzického vyčerpania.“