Ján Hrčka, ktorý sedí až na troch stoličkách, dostal poslanecký mandát vo voľbách od Petržalčanov, no prácu vykonáva na karloveskom úrade. A v ňom sa podľa informácií Nového Času riadi z pozície prednostu úplne inými pravidlami ako v meste.
Do výberového konania na post hlavného kontrolóra sa prihlásilo 17 uchádzačov, medzi nimi aj Zuzana Dzivjaková z Rače. „Aj ja som mohol ako Hrčka vybrať zo všetkých kandidátov meno vopred určeného víťaza. Napísať ho na papier, vložiť do obálky a dať do úschovy v banke. Verte, že by som bol rovnako úspešný veštec,“ reagoval mestský poslanec Radovan Olekšák na spôsob výberu kontrolórky v obci.
Dzivjaková sa s Hrčkom pozná od minulého volebného obdobia, štyri roky vedľa seba sedeli v poslaneckej lavici a patrili do jedného politického klubu. Keď neobhájila Dzivjaková mandát poslankyne mesta, skončila aj v Rači a končilo sa jej teplé miestečko v dozornej rade BVS, Hrčka sa o ňu rýchlo postaral. „V Karlovke je 18 poslancov blízkych Čahojovej a Hrčkovi. Nemohol som vyhrať, aj keby som mal vyšperkovaný projekt,“ opisuje kádrovanie v obci Branislav Mráz, ktorý skončil s ôsmimi hlasmi druhý.
Otvorené konkurzy?
V Karlovej Vsi bolo v tomto roku 6 výberových konaní. Podľa vyjadrení hovorcu prednostu úradu sa všetky ostatné pozície obsadzovali bez súťaže. „Starostka uplatňuje princíp, podľa ktorého sa nerealizujú ,fingované‘ výberové konania s vopred vybranými uchádzačmi. Vyhrávajú tí, ktorí majú najlepšie predpoklady pre výkon práce,“ priznal subjektívny výber hovorca Skalník. Svedčí o tom aj prípad Dagmar L. (52), ktorá sa prihlásila do výberového konania na post vedúcej právneho oddelenia.
„Dostala som iba elektronickú odpoveď, že miesto je už obsadené. Pritom ma nepozvali ani na osobný pohovor,“ čuduje sa. Podobne to dopadlo aj s obsadením ďalších kľúčových miest, ktoré prischli kamarátom a politickým prívržencom starostky a prednostu. Dosadili si na ne svojich ľudí bez transparentných a odborne zameraných výberových konaní, po akých paradoxne v prípade magistrátu tak hlasno volajú.