Tá od polovice augusta spustila v hlavnom meste testovaciu prevádzku. Svoju nespokojnosť sa rozhodli vyjadriť podobne ako ich kolegovia v Paríži a Bruseli, a to protestnou jazdou metropolou. Tá skončila kolapsom dopravy a nezaobišla sa ani bez potýčky medzi jedným z taxikárov a vodičkou električky.
Únia taxikárov chcela protestnou jazdou podnietiť štát, aby voči vodičom Uberu zasiahol a zároveň splnil ďalšie ich požiadavky. Jednou z nich je napríklad zavedenie pevnej ceny. Tu však narážajú na problém. „Regulácia cien taxislužby nemá v zákone o cenách oporu, nakoľko nízke sadzby taxislužby v Bratislave nenapĺňajú žiaden zo zákonných dôvodov regulácie cien. Dôvodom nemôže byť potreba riešenia rozvinutého konkurenčného trhového prostredia,“ povedala hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.
Vojna o zákazníkov
Veľký problém majú taxikári aj s konkurenčným Uberom, ktorý ich, ako sami tvrdia, likviduje. „Ak povolia Uber, tak nech zrušia celý zákon o taxislužbe. Nech platia rovnaké pravidlá pre všetkých. Inak nás to zničí. Odvádzajú nám zákazníkov, z čoho má potom taxikár žiť?“ pýta sa predseda Únie taxikárov Ondrej Wenzl.
Podľa vyjadrení Uberu vyhrážky malého počtu taxikárov len dokladujú, prečo si ľudia stále viac vyberajú alternatívy, ako je práve Uber. Ako dodávajú, od svojich vodičov vyžadujú splnenie striktných podmienok a neustále pracujú na tom, aby všetci mali na konci testovacieho obdobia požadované licencie. Svoj názor na protestnú jazdu taxikárov vyjadrili po svojom. Každému, kto sa v pondelok odviezol v čase štrajku Uberom, dali 50 % zľavu na ďalšiu jazdu.Požiadavky protestujúcich
- zakázanie činnosti spoločnosti Uber na Slovensku
- zavedenie pevnej ceny formou zmeny zákona
- zakázanie čiernej práce krytej fiktívnymi zmluvami
- zabrániť zrušeniu osvedčenia o odbornej spôsobilosti k 4. 12. 2015
Čo vyčítajú Uberu?
- nemajú oprávnenie na prepravu osôb
- nemajú cenníky ani taxameter
- nemajú koncesiu
- jazdia na neoznačených autách
- neabsolvovali skúšky odbornej spôsobilosti
- nemajú lekársku prehliadku ani psychotesty