Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na utorkové vyhlásenie oficiálnych nemeckých predstaviteľov. O návrhu novelizovaného zákona bude už vo štvrtok 1. októbra diskutovať dolná komora nemeckého parlamentu Bundestag. Práve v súčasnom období prichádza do Nemecka každý deň priemerne 10 000 migrantov, a to aj napriek zavedeniu hraničných kontrol.
Za základe nových pravidiel budú Albánsko, Čierna Hora a Kosovo zaradené medzi "bezpečné krajiny pôvodu", čo znamená, že žiadosti o azyl ich občanov pravdepodobne nebudú schválené. Ten istý princíp už platí pre ostatné časti bývalej Juhoslávie.
Pomoc pre migrantov sa podľa novely bude poskytovať v podobe tovaru, a nie finančnej hotovosti. Opatrenie nasleduje po správach, že obyvatelia Balkánu podnikajú cestu do Nemecka v nádeji, že počas spracovávania svojich žiadosti o azyl budú dostávať peniaze - a robia tak napriek tomu, že vedia, že majú iba malú šancu na úspešné získanie azylu.
Schválená legislatíva zaručuje aj integračné kurzy pre tých utečencov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou azyl dostanú, a zjednodušenie byrokracie súvisiacej s podaním žiadosti o ubytovanie.
Nemecké ľudskoprávne organizácie tieto plány posudzujú a už uviedli, že podľa nich porušujú zákony pre ľudské práva. Nemeckí činitelia dodali, že kabinet by chcel dosiahnuť, aby sa balík zákonných úprav dostal do hornej komory nemeckého parlamentu, Bundesratu, do polovice októbra - a aby vstúpil do platnosti začiatkom novembra.